بارگیری...
نحوه چیدن مبلمان در منازل کوچک

نحوه چیدن مبلمان در منازل کوچک

امروزه به دلیل شرایط بد اقتصادی و سخت مالی، متاسفانه افراد زیادی هستند که مجبورند در خانه ­های کوچک زندگی کنند. و یکی از بزرگترین دغدغه­ های آن­ ها چیدن وسایل و مبلمان خانه به صورتی است که فضای کمتری را اشغال کنند و همچنین دکوراسیون خانه را بهم نزنند. ما در این مقاله سعی کرده­ ایم از بروزترین مقالات جهانی در این رابطه استفاده کنیم تا بهترین نکات را در خصوص این مسئله برای شما بیان کنیم.

نحوه چیدمان مبلمان در فضای کوچک

چیدن مبلمان در خانه های کوچک

مهم ترین قسمت این است که ابتدا آشغال‌ها را دور بریزید، وسایل خود را جابجا کنید و اطمینان حاصل کنید که هیچ چیز اضافی در خانه شما نیست و آماده مرتب کردن وسایل هستید.

برای فضای خانه خود را برنامه‌ریزی کنید

ابتدا همه چیز را اندازه‌گیری کنید تا بتوانید فضای خود را به صورت تئوری برنامه‌ریزی کنید.

ابتدا اتاقتان را به صورت پیش فرض روی یک کاغذ بکشید. در مرحله بعد آن را بدون مبلمان بکشید. سپس مبلمان خود را روی یک کاغذ جداگانه کشیده تا مقیاس‌گذاری شود و بعد از آن قطعات را برش دهید. اکنون می‌توانید به هر صورتی که دلتان می­خواهد مبلمان خود را بچینید، و می­توانید این چیدمان را به راحتی و کرات عوض کنید تا به حالت دلخواه خود برسید.

اندازه گیری وسایل خانه برای چیدن مبلمان

تنظیم نقطه کانونی شما

نقطه کانونی خود را در نظر بگیرید. کانون اتاق بستگی به اتاق شما دارد. در یک اتاق نشیمن می‌تواند یک پنجره، قاب عکس، شومینه یا تلویزیون باشد. سپس خواهید فهمید که کانون اتاق چقدر مهم خواهد بود، زیرا بیشتر مبلمان در اطراف آن قرار دارند.

نقطه کانونی خود را حرکت دهید. در صورت امکان نقطه کانونی خود را به بهترین نقطه اتاق منتقل کنید. این باید مکانی باشد که وقتی به اتاق می‌روید، نقطه کانونی درست رو به روی شما باشد. چشم شما باید ناخود آگاه به سمت آن جسم کشیده شود.

 

موقعیت مبل 

مقیاس مبل خود را در نظر بگیرید، پس از تنظیم نقطه کانونی، نوبت چیدن مبل در اتاق است. اطمینان حاصل کنید که مبل‌هایی که انتخاب می‌کنید از اندازه مناسبی برای اتاق نشیمن برخوردار است.

برای مبلمان خود یک ترکیب با فضای باز کافی ایجاد کنید ( نه خیلی چسبیده به هم و نه خیلی با فضای زیاد). هنگامی که مبلمان خود را در اتاق قرار می‌دهید، باید به این نکته توجه کنید که فرد هنگام ایستادن در ورودی اتاق (یا حداقل ورودی اصلی) باید فضای رو به رویش خالی به نظر برسد. به عنوان مثال از قرار دادن مبل­ های تک نفره که روبروی درب هستند، خودداری کنید.

دقت داشته باشید طرح پارچه مبلی تا حد زیادی می تواند رو فضای منزل شما تاثیر بگذارد . اگر فضای محدودی دارید استفاده از طرح های شلوغ توصیه نمی شود . مبلمانی که پارچه رومبلی آن یک رنگ و مخصوصا رنگ های روشن باشد می توانند فضا را بازتر نمایش دهند.

آیا استفاده از نقاط استراتژیک در خانه­ های کوچک منطقی است؟

افراد زیادی معتقدند که استفاده از زاویه‌­ها و گوشه­ های استراتژیک می­تواند کمک بسیار زیادی به زیبایی دکوراسیون شما بکند. و همین طور هم هست شما با قرار دادن مبلمان در زاویه ­های استراتژیک می‌توانید فضایی دراماتیک را به اتاق اضافه کنید. اما مراقب باشید، این کار فضایی با ارزش در یک اتاق نشیمن کوچک را از شما می‌گیرد. مبلمان را فقط در صورتی که اتاق شما بسیار بزرگ است و یا مبلمان کافی برای پر کردن فضای خانه ندارید در این زاویه ­ها استفاده کنید.

نحوه فاصله گذاری بین مبل­ ها چگونه باشد؟

نحوه فاصله گذاری بین مبلمان

فاصله مبلمان خود را به طور مناسب از یکدیگر قرار دهید. هنگام قرار دادن مبلمان در محلی که از آن برای مکالمه با یکدیگر استفاده خواهد شد، باید مراقب باشید وسایل و مبلمان را خیلی دور یا خیلی نزدیک به هم قرار ندهید. از زوایا اتاق برای کمد یا گلدان استفاده کنید که فضای کمتری را اشغال کنند. میتوانید از مبل­های ال شکل هم برای پر کردن گوشه ­ها استفاده کنید.

شما باید سطح دسترسی مناسبی به اطراف مبلمان اصلی داشته باشید. این امر به گونه‌ای است که افراد می‌توانند هنگام صحبت کردن  و نشستن روی مبل چیزهایی مثل تلفن، نوشیدنی‌های خود و لوازمشان را به راحتی روی میز بگذارند. در صورت امکان سعی کنید این سطوح (میزهای مبل و عسلی و ...) را در مسیر های رفت و آمد قرار ندهید. اگر مجبور بودید آن­ها را در این مسیر قرار دهید، از میزهای متحرک و کوچک استفاده کنید تا بتوانید به راحتی آن­ها را جابه ­جا یا جمع کنید.

به میز­ها توجه کنید. آن­ها باید مطابق با محلی باشد که در آن قرار دارند. به عنوان مثال میزهای تزیینی در حاشیه یک اتاق باید بلندتر از میزهای کنار مبل یا صندلی باشند.

در انتخاب میز عسلی اندازه مناسب را بدست آورید. از گذاشتن میزهای عسلی بیش از حد بزرگ یا میزهای نامربوط دیگر خودداری کنید. این کار می‌تواند فضای پرت زیادی را در منزل شما ایجاد کند و حتی دسترسی به میز را هنگام نشستن روی مبل دشوار کند.

ایجاد فضا بین مبلمان اتاق برای رفت و آمد

در مسیرهای ورودی از مبلمان استفاده نکنید. اگر بیش از یک ورودی به یک اتاق وجود دارد، اطمینان حاصل کنید که مسیری روشن و نسبتا مستقیم بین آن­ها وجود دارد. این همچنین می‌تواند به تقسیم یک فضا کمک کند و مطمئن شوید که هر ورودی دارای یک فضای باز است که روبروی آن قرار دارد.

اطمینان حاصل کنید که همه مبلمان و وسایل‌ها به راحتی در دسترس هستند. از حداقل فضای موجود بیشترین استفاده را ببرید.

قرار دادن لوازم جانبی

  1. استفاده از تابلو­های نقاشی

از نقاشی‌های استراتژیک استفاده کنید. نقاشی‌ها و سایر تزئینات دیواری که در بالای اتاق قرار دارند می‌توانند یک فضا را بزرگ­تر جلوه دهند، به عنوان مثال قرار دادن یک نقاشی در بالای نیمکت و قرار دادن میز باعث می‌شود تا این فضا بزرگ تر به نظر برسد. نقاشی‌ها همچنین می‌توانند یک دیوار بزرگ خالی‌ را پر جلوه دهند.

  1. نقش آینه ­ها در دکور اتاق

    استفاده از آینه در خانه

از آینه‌ها به صورت استراتژیک استفاده کنید. آینه‌های قرار داده شده روی دیوار می‌توانند با بازتاب نور و ایجاد فضای مصنوعی بیشتر در اتاق، فضای کوچک منزل را بزرگ­تر نشان دهند. می‌توانید به طور موثری فضای مورد نظر خود را حتی تا دو برابر افزایش دهید! اما مراقب باشید آینه‌ها به راحتی می‌توانند اتاق را ارزان­تر و بی ارزش­تر جلوه دهند.

  1. فرش و پرده

هنگام خرید فرش‌ به اندازه آن دقت کنید. فرش‌ها باید به اندازه ­ای باشند که فقط محلی را که در آن قرار گرفته‌اند پرکنند. فرش‌هایی که خیلی کوچک یا خیلی بزرگ هستند می‌توانند یک اتاق را به همین شکل جلوه دهند: خیلی کوچک یا خیلی بزرگ.

از پرده مخصوصا پرده‌های بلند استفاده کنید. پرده‌های بلند چشم را به سمت بالا جلب می‌کند.

همه چیز در مورد ست کردن مبل و فرش

  1. دیگر وسایل جانبی و اثر خانه عروسکی

از وسایل جانبی به اندازه استفاده کنید. اگر می‌خواهید یک اتاق کوچک، بزرگ­تر به نظر برسد، از مبلمان با اندازه مناسب استفاده کنید و از وسایل دیگری مانند فنجان، کاسه، وسایل تزئینی و گلدان با اندازه­ های استاندارد پرهیز کنید! بهتر است اینگونه وسایل کمی کوچک­تر از حد استاندارد و عادی خود باشند. این کار اصطلاحا به اثر خانه عروسکی معروف است، جایی که اتاق شما در عین کوچکی ظاهری بزرگ و جادارتر خواهد داشت.

و نهایتا از تقارن استفاده کنید. هنگام قرار دادن وسایل جانبی یا وسایل مبلمان سعی کنید از تقارن استفاده کنید. این یک تقلب سریع برای بهتر جلوه دادن مبلمان است. یک میز را در دو طرف یک مبل، قفسه کتاب در هر طرف تلویزیون، یک نقاشی در هر دو طرف یک میز و غیره قرار دهید.

امیدوارم این مطالب برای شما مفید واقع شده باشد و با در نظر گرفتن آن­ها فضای بازتر و دلنشین­ تری در منزل خود ایجاد کنید.
اگر سوال یا انتقادی نسبت به این مطالب داشتید با ما در انتهای همین صفحه در میان بگذارید تا کارشناسان ما پاسخ شما را بدهند.

منبع: www.wikihow.com

نظرات کاربران

نظر بدهید