بارگیری...
نکات مهم و طلایی درباره نقطه کانونی

نکات مهم و طلایی درباره نقطه کانونی

امروزه یکی از مهم­ ترین دغدغه ­های افراد جامعه برای زیبایی و جلب توجه بیشتر منازل، نحوه چیدن دکوراسیون و مبلمان هست. اما اگر شما ندانید چطور این کار را انجام دهید، قطعا به حالت دلخواه خود نخواهید رسید. یکی از مهم­ترین نکات دکوراسیون توجه به نقطه کانونی و نحوه پیدا کردن آن است.

اگر شما بتوانید به خوبی از این نقطه استفاده کنید، دیگر مشکلی برای تزئین منزل خود نخواهید داشت و خیالتان از این بابت راحت است.

ما در این مقاله تلاش کرده­ ایم تا تمام نکات را درباره نقطه کانونی به شما آموزش دهیم.

نحوه پیدا کردن نقطه کانونی در خانه

کانون اتاق نشیمن چیست؟ این نقطه‌ای است که چشمان شما هنگام ورود به یک فضا به این نقطه کشیده می‌شود. به شومینه، پنجره، آثار هنری یا کاغذ دیواری فکر کنید.

به طور معمول، یک نقطه کانونی روبروی ورودی اصلی اتاق نشیمن شما می­شود. نکته خوب دیگر اینکه، نقطه کانونی یک خانه، معمولاً جای مبلمان را تعیین می‌کند. اتاق شما ممکن است دارای چندین نقطه کانونی باشد که می توانید با یک یا دو گیاه و یا قفسه های تزئینی آن را برجسته کنید.

نحوه ایجاد یک نقطه کانونی برای دکوراسیون داخلی خود

صرف نظر از اندازه یک اتاق یا سبکی که برای دکوراسیون داخلی انتخاب کرده اید، هر اتاق باید دارای کانونی منحصر به فرد باشد. اگر سعی در ایجاد آن نکنید، این نقطه به خودی خود ظاهر می شود. این نقطه، مکانی است که اکثر افراد هنگام ورود به اتاق می بینند و بهتر است چیزی زیبا باشد. در اینجا ایده هایی وجود دارد که ممکن است به شما کمک کنند.

قبل از تصمیم گیری درباره این موضوع که نقطه کانونی کجا باید باشد، نگاهی به اتاق بیندازید و ببینید که چه چیزی بیشتر به چشم می‌آید. شاید مجبور باشید مبلمان را مجدداً تنظیم کنید یا ممکن است به اندازه کافی خوش شانس باشید و نقطه کانونی به خودی خود بوجود آمده باشد که با کمی ایده، بهتر می شود. اگر تصمیم گرفته اید که مبل باید کانون توجه شما باشد، بهتر است آن را روی طولانی ترین دیوار اتاق قرار دهید. اگر آینه یا تصویری را نیز بالای آن اضافه کنید، تمام چشم‌ها بلافاصله به آن ناحیه کشیده می‌شود.

اگر در این فکر هستید که کاناپه نقطه کانونی باشد اما نمی خواهید آن را مستقیماً در مقابل دیوار قرار دهید، می توانید از یک گوشه سالن استفاده کنید. برای جلوه ای چشم گیرتر می­توانید از یک دیوار با کاغذ دیواری خاص و هماهنگ با محیط خانه بهره بگیرید و شاید یک مجسمه جلوی دیوار بتواند به شما در این مسئله کمک بسزایی کند.

نقطه کانونی منزل

کسانی که شومینه دارند مجبور نیستند برای پیدا کردن یک نقطه کانونی زحمت بکشند. شومینه فوراً به یک نقطه کانونی تبدیل میشود. برای تقویت این ایده، می توانید یک عکس یا تابلو نقاشی را بالای آن قرار دهید، که روی دیوار آویزان شده است.

اگر مبلمان یا وسایل جانبی را در اطراف یک نقطه کانونی، به عنوان مثال شومینه یا قفسه کتاب یا ... قرار دهید، یک اتاق بسیار جذاب تر خواهید داشت. گاهی اوقات نقطه کانونی یک ویژگی معماری است. در بعضی مواقع، یک نقطه کانونی می تواند یک مبلمان خاص، آینه یا حتی یک قاب عکس باشد. بیاموزید که چگونه یک نقطه کانونی در اتاق خود پیدا کنید و چگونه از آن استفاده کنید.

نقطه کانونی اتاق ناهار خوری یا آشپزخانه

برای اتاق ناهار خوری، بهتر است از قرار دادن میز ناهار خوری به عنوان نقطه کانونی خودداری شود. می توانید با جلب توجه به سمت دیوار، این کار را انجام دهید. همچنین می­ توانید از یک نقاشی بزرگ یا یک سری آینه ­های قاب­دار استفاده کنید.

به اتاق خود نگاه کنید تا ویژگی بزرگ آن را تعیین کنید. ممکن است یک شومینه، یک پنجره، تصویر یا یک قفسه کتاب باشد. این به طور کلی نقطه کانونی شما خواهد بود.

اگر اتاق شما هیچ ویژگی معماری متمایزی ندارد، بزرگترین قطعات مبلمان را انتخاب کنید. این­ها می­ توانند به نقطه کانونی توجه شما تبدیل شوند.

یک نقطه کانونی باید موردی باشد که باید به آن توجه کنیم، به عنوان مثال چیزی که رنگارنگ یا از نظر متنی و بصری جذاب باشد.

اگر نمای بیرونی نقطه کانونی است، مبلمان را طوری بچینید که از مناطق بیرون پنجره استفاده کنید.

شما می ­توانید با کاغذ دیواری یا نقاشی متفاوت یک دیوار یا دسترسی به قفسه­ های دیواری، آثار هنری یا قاب ­های عکس روی یک دیوار نقطه کانونی ایجاد کنید.

نقطه کانونی منزل

برای تقویت نقطه کانونی خود از روشنایی استفاده کنید. به عنوان مثال، از یک نور، آباژور یا هر وسیله روشنایی دیگری برای تقویت نقطه کانونی استفاده کنید.

نکات

  • با انتخاب نقطه کانونی که از آن لذت می برید، بر بهترین کیفیت اتاق خود متمرکز شوید.
  • یک نقطه کانونی را با گیاهان، پرده ها و آثار هنری تزئین و قاب کنید.
  • به یاد داشته باشید اولین موردی را که می بینید یا بزرگترین مورد را برای یک کانون انتخاب کنید.

مبلمان یکی از مهم­ترین و تاثیرگذارترین وسیله های موجود در خانه است، نوع مبلمان کلاسیک، استیل، راحتی و سلطنتی نیز در دکوراسیون منزل شما تاثیر بسزایی دارد، مبلمانی با پشت بلند می‌توانند یک نقطه کانونی جذاب باشد. پارچه مبل و جنس و رنگ آن می‌تواند در جذابیت خانه شما تاثیر بسزای بگذارد و آن را جذاب‌تر کند.

امیدوارم با مطالعه و رعایت نکات بالا به دکوراسیون و چینش مناسب وسایل منزل خود برسید.

اگر سوال یا نکته ­ای نسبت به این مقاله داشتید، در پایین همین مقاله با ما در میان بگذارید تا کارشناسان ما در اسرع وقت پاسخگوی شما باشند.

نظرات کاربران

نظر بدهید