بارگیری...
آیا تعمیر مبل به صرفه است؟ هزینه تعمیر انواع مبلمان

آیا تعمیر مبل به صرفه است؟ هزینه تعمیر انواع مبلمان

امروزه با توجه به شرایط اقتصادی کشور یکی از مهم ترین سوالات خانواده ها این است که آیا مبلمان قدیمی خود را کنار گذاشته و یک ست جدید بخریم یا همان را تعمیر کنیم؟ کدام یک به صرفه تر است؟ هزینه تعویض رویه مبل چقدر است؟
در این مقاله سعی کرده ایم تا جواب این سوال را به طور کامل بیان و بررسی کنیم.

 آیا اصلا مبلمان ما ارزش تعمیر دارد؟

تعمیر مبلمان

این سوال یکی از اساسی ترین نکات این مقاله است، زیرا در برخی موارد هزینه تعمیر مبل قدیمی از هزینه خرید مبل جدید بیشتر می­ شود و اصلا عاقلانه نیست هزینه بیشتری برای تعمیر بدهیم.

ابتدا بررسی کنید که آیا مبل شما شکستگی و ترک عمیقی روی بدنه دارد یا خیر، اگر دارد میزان آن چقدر است؟ سپس کلاف آن را بررسی کنید، اگر مبلمان شما کلاف خوب و قوی دارد و شکستگی خاصی روی آن نیست، می توانید با خیال آسوده تری به تعمیر مبلمان خود بیاندیشید.

در صورت از بین رفتن رنگ چوب، مبل نو بخریم یا آن را تعمیر کنیم؟

دومین نکته مهم توجه به سطح و رنگ چوب است. اگر رنگ قسمت کوچکی از چوب رفته باشد می توان از آن چشم پوشی کرد اما اگر قسمت بزرگی از چوب به این وضع باشد و سطوح خراشیده زیاد باشد، تعمیر و ترمیم آن کار راحتی نیست و برای تعمیر باید تمام پارچه و رویه مبل به وسیله دستگاه های مخصوص جدا شده و تعمیرات روی آن انجام شود. بدیهی است که این کار هزینه اضافی و زیادی دارد.

آیا مبل را خودمان هم می توانیم تعمیر کنیم؟

همیشه پیشنهاد می شود که برای تعمیر، کار را به افراد ماهر و کاربلد بسپارید. اما گاهی اوقات خرابی های به وجود آمده جزئی است و خودتان به سادگی می توانید آن را ترمیم کنید.

به عنوان مثال گاهی اوقات لکه های سفید کوچکی رو چوب مبل ایجاد می شود، شما می توانید با استفاده از پارچه آغشته به الکل به مقدار زیادی این لکه ها را از بین ببرید، و اگر می خواهید مبلتان نو به نظر برسد می توانید از محلول آب و صابون یا واکس های مخصوص روی چوب آن استفاده کنید و از تغییر چشم­گیر مبلتان لذت ببرید. پیشنهاد می شود برای این کار از دستمال های زبرتر و خشن تر استفاده کنید.

قسمت های کوچکی که رنگشان رفته را نیز می توانید با تهیه رنگ مخصوص، آن را ترمیم کنید.

رویه کوبی یا تعویض مبلمان؟

رویه کوبی

اساسا رویه کوبی شامل تعویض کلاف، فنرها، اسفنج­ها، فوم و ... است. مهم ترین و پرهزینه ­ترین کار در تعمیر مبل رویه کوبی است. قیمت این کار نیز بین تعمیرکاران متفاوت است ولی توصیه می شود حتما مبل خود را به تعمیرکار حرفه ای بسپارید، شاید این کار هزینه بیشتری داشته باشد اما مطمئن باشید به هیچ وجه از این کار پشیمان نخواهید شد.

در رویه کوبی و تعویض پارچه مراحل مختلفی وجود دارد که با توجه به مبلمان شما می تواند متفاوت باشد. ما به عنوان نمونه چند مرحله مهم این کار را برای شما آورده ایم.

  1. جدا کردن و تعویض پارچه: در اولین مرحله رویه مبل شما که معمولا چرم یا پارچه است جدا می شود، تا تعمیر کار با استفاده از آن و بدنه مبل الگوی پارچه جدید را بدست آورد.
  2. تقویت یا تعویض فوم: در این مرحله ابتدا خودتان بررسی کنید که میزان خرابی فوم شما چقدر است. گاهی اوقات اگر آسیب و خرابی جزئی باشد، کار شما با تقویت قسمتی از فوم نیز راه می افتد. اما اگر آسیب جدی باشد، باید تمام فوم ها را جدا کرده و اندازه گیری کنید و سپس آن ها را با فوم های مناسب و مرغوب جایگزین بکنید. در نظر داشته­ باشید که خود فوم انواع مختلفی شامل گرم، سرد، نرم، سفت و ... دارد که شما باید بسته به سلیقه و نیازتان آن را تهیه کنید.
  3. تعمیرات اصلی بدنه و فوم: در این قسمت تعمیرکار بدنه مبل و کلاف را بررسی می کند، و در صورت نیاز و وجود شکستگی باید آن را تعمیر کند. رنگ آمیزی قسمت های مشکل دار را نیز می توان جزو همین دسته حساب کرد و در صورت نیاز به پرداخت و رنگ آمیزی این کار را انجام داد. این تعمیرات بسیار حساس و اساسی هستند و انجام این مرحله حتما باید توسط تعمیرکار حرفه ای انجام بگیرد تا مشکلی به وجود نیاید.

بعد از انجام این مراحل شروع به پارچه کشی کرده و مبل را دوباره سرهم بکنید.

برای اینکه تخمین بزنید هزینه تعویض رویه مبل شما چقدر است ، بهترین کار این است که قبل از انجام همه این کار­ها با رویه کوب مورد نظرتان همه قیمت ها را محاسبه کنید و با خرید مبل جدید مورد نظرتان نیز مقایسه کنید. هر کدام برایتان به صرفه بود همان را انتخاب کنید.

برخی سوالات متداول درباره تعمیر و رویه کوبی مبل قدیمی 

در صورتی که تشک های مبل دارای فرورفتگی شده باشد و کیفیت اولیه خود را از دست داده باشد آیا امکان تعمیر وجود دارد؟

بله در صورتی که پارچه روکش تشک مبل هنوز سالم است می توانید اسفنج و فوم آن را تعویض نمایید.

در صورتی که در ساخت اولیه مبل از پارچه خاصی استفاده شده باشد آیا امکان تغییر نوع پارچه مبلی در زمان تعمیر وجود ندارد.

بله انتخاب پارچه مبلی کاملا به سلیقه مشتری بستگی دارد. مثلا در مبلمان قدیمی پارچه مبل مخمل ترک استفاده شده اما در حال حاضر شما تمایل دارید از پارچه مبلی شانل ایرانی استفاده نمایید و در این زمینه مشکلی وجود ندارد.

 در پایان اگر نیاز به مشاوره دقیق و یک تیم حرفه ای و قابل اعتماد برای تعمیرات مبلمان خود دارید، ما در گالری ونوس همه این موارد از جمله مشاوره و راهنمایی برای خرید انواع پارچه مبلی   ، متراژمناسب پارچه مبلی مورد نیاز ، خرید انواع مبل ، تعمیرات و رویه کوبی و ... را در بهترین شکل ممکن برای شما انجام می دهیم.

اگر سوال و یا انتقادی نسبت به این مقاله داشتید، در قسمت نظرات، نکات مد نظر خود را برای ما بنویسید تا کارشناسان ما در اسرع وقت پاسخ شما را بدهند.

 

نظرات کاربران

نظر بدهید