بارگیری...
متراژ مناسب پارچه مبلی | راهنمای کامل اندازه گیری | گالری ونوس

متراژ مناسب پارچه مبلی | راهنمای کامل اندازه گیری | گالری ونوس

متراژ مناسب پارچه مبلی پرسش متداول کسانی است که در پی یک تغییر اساسی در دکوراسیون محل سکونت خود هستند. این روزها با افزایش قیمت مبلمان بسیاری از مردم ترجیح می دهند به جای خرید یک دست مبل دیگر، تغییر کوچکی در مبلمان فعلی دهند. یکی از بهترین گزینه ها برای یک تغییر شگفت انگیز، تعویض پارچه مبلی آن است. برای این کار ضروری است که قبل از هر چیز، از متراژ مناسب پارچه مبلی برای مبلمانی که در اختیار دارید، آگاهی داشته باشید.

این مقاله راهنمایی است جامع برای یافتن متراژ مناسب پارچه مبلی تا به راحتی به دکوراسیون منزل خود رنگ جدیدی ببخشید. برای این کار می توانید از متراژ استاندارد پارچه مبلی استفاده کنید و یا نحوه اندازه گیری آن توسط خودتان را بیاموزید.

متراژ استاندارد پارچه مبلی در بازار چقدره؟!

 متراژ پارچه مبلی

در ابتدا باید بدانید:

1- متراژ مناسب به شدت تحت تاثیر این موارد است:

 • نوع مبل
 • شکل مبل
 • ابعاد مبل
 • تعداد کوسن ها
 • پارچه ای که انتخاب می کنید

2- عرض پارچه مبلی چقدر است؟در پاسخ باید بگوییم عرض پارچه مبلی متداول موجود در بازار معمولا 140 سانتی متر است. البته پارچه های 2.80 و 3 متری هم هست ولی بیشتر برای پرده استفاده می شوند.
پارچه عرض 1.40 خوش قواره است و دورریز ندارد. قواره های مبلی در عرض نصف می شوند و دقیقا برای دو مبل یا برای دو تا کف مبل کافی است. 

3- هر چه تراکم پارچه در بافت بالاتر باشد،  کیفیتش بهتر است و دور ریز ندارد.

متراژ مناسب پارچه مبلی برای انواع مبل موجود در بازار به طور معمول ابعادی است که در زیر آورده ایم:

 • یک مبل کوچک یا متوسط تک نفره با پشتی بلند تقریبا 6 تا 7 متر
 • یک مبل راحتی تک نفره بین 7 تا 9 متر
 • یک کاناپه دو نفره، 14 متر
 • یک کاناپه سه نفره 16 تا 18 متر
 • یک کاناپه 4 نفره 20 تا 22 متر

متراژ پارچه مبلی که گفتیم بر اساس میانگین اندازه مبل ها و کاناپه هایی است که از پارچه ساده در آنها استفاده شده است. اگر پارچه مبلی طرح دار می خواهید، به 10 تا 20 درصد بیشتر از متراژهایی که در بالا ذکر شد، نیاز دارید. البته به تکرار طرح پارچه هم دقت داشته باشید که به طور موازی در دو طرف مبل قرار گیرد.

اگر می توانید محل اتصال پارچه را بر اساس مبل موجود خود تعیین کنید، برای هر پیوند، الگوی عمودی را تکرار کنید. مثلا اگر می خواهید گل پارچه که 25 سانتی متر دیگر هم تکرار شده وسط نشیمن مبل قرار بگیرد، باید 25 cm از حاشیه اضافه داشته باشید.

خودتان اندازه بگیرید!

علاوه بر متراژهایی که در بالا ذکر کردیم می توانید خودتان اندازه مناسب را به دست آورید. روش کار به صورت زیر انجام می شود:

برای بدست آوردن شکل دقیق تر، هر سطح مبل که به پارچه احتیاج دارد، اندازه گیری کرده و این مناطق را به هم اضافه کنید، سپس 10 تا 15٪ را به عنوان حاشیه خطا اضافه کنید. بهتر است برای اندازه گیری از پشت بیرونی، سپس قسمت پشتی، سپس قسمت بیرونی دسته ها، سپس قسمت داخلی دسته ها شروع کنید. و بعد، قسمت نشیمن یا تشک ها و کوسن ها را اضافه کنید.

به هر کدام از این اندازه های بدست آمده 15 درصد به عنوان حاشیه ایمن اضافه کنید تا متراژ مناسب پارچه مبلی خود را بدست آورید. برای محاسبه متراژ طول پارچه مورد نیاز، مساحت (در متر مربع) را با 1.4 تقسیم کنید.

روش اندازه گیری پارچه مبلی

دقت کنید مي‌توانيد چند نوع پارچه را تركيب کنید. مثلا پارچه ساده با گلدار یا طرح دار را با هم در قسمت های مختلف یک مبل به کار ببرید. در مورد پارچه های طرحدار، متراژ مناسب پارچه ای را که می خواهید در آن قسمت مبل مثلا دسته ها به کار ببرید، در نظر داشته باشید. اگر خودتان می خواهید پارچه مبل را تعویض کنید، باید بدانید کار کردن با پارچه مبلی با طرح ساده بسیار آسانتر از طرحدار است.

گزینه دیگر برای محاسبه متراژ مناسب پارچه مبلی این است که پارچه مبل خود را از چارچوب جدا کرده و آن را اندازه گیری کنید. فراموش نکنید که برای حاشیه اندازه اضافی در نظر بگیرید. با این کار حتی الگوی دوخت آن را هم در اختیار داشته باشید.

سوالات متداول درباره متراژ مناسب پارچه مبلی

 • عرض پارچه مبلی چقدر است؟

بر اساس استاندارد جهان عرض پارچه مبلی باید 140 سانتی متر باشد. البته پارچه های 2.80 و 3 متری هم هست ولی برای پرده استفاده می شوند. پارچه عرض 1.40 خوش قواره است و دورریز ندارد. قواره های مبلی در عرض نصف میشوند و دقیقا برای دو مبل کافی است. هر چه تراکم پارچه بالاتر باشد در بافت کیفیتش بهتر است و دور ریز ندارد.

 • چه نوع پارچه ای عرض 3 متر است؟

در بین پارچه مبلی ها، پارچه شانل عرض 3 متر است که برای پرده، کوسن و روتختی به کار برده می شود.

 • چه میزان پارچه برای کوسن لازم است؟

برای این کار طول مبل یا صندلی را اندازه گیری کنید. طول پارچه خریداری شده را تقسیم بر طول مبل کنید. نتیجه هر اندازه باشد میزان پارچه مورد نیاز برای کوسن مبل شما خواهد بود.

توصیه آخر

در اینجا با متراژ مناسب پارچه مبلی و نحوه اندازه گیری آن آشنا شدید. در پایان آخرین توصیه ما این است که قدری بیشتر یعنی یک تا دو متر از متراژی که محاسبه کرده اید، بگیرید. هر مقدار پارچه ای که از آن باقی بماند، می تواند برای دوخت کوسن های اضافی، روکش دسته ها استفاده شود، یا برای نوبت بعدی استفاده شود.

اگر باز هم در این مورد سوال داشتید، با شماره تماس گالری ونوس تماس بگیرید تا راهنمایی بیشتری دریافت کنید. بهترین کار این است که با یک متخصص مشورت کنید تا متراز مناسب پارچه مبلی و جنس آن را به شما بگویند.

نظرات کاربران

نظر بدهید