بارگیری...
رعایت قوانین مهم در  دکوراسیون داخلی

رعایت قوانین مهم در دکوراسیون داخلی

قوانین دکوراسیون داخلی

دکوراسیون داخلی

تا حالا شده با هزینه های گزاف برای خرید مبل، کنسول، فرش، پرده  و... باز هم ترکیب دکوراسیون‌تان باب میلتان نباشد؟

یا بعد از کلی تحقیق درباره مکمل های رنگ مبلتان باز هم دیزاین جالبی بعد از چینش به خود نگرفته است!

احتمالا شما هم می‌دانید افراد در اولین دیدار فقط چند ثانیه فرصت دارند تا یک نظر کلی درباره خودشان به فرد مقابل بدهند. این قانون در دکوراسیون منازل هم صدق میکند!. یعنی شما فقط چند ثانیه ابتدایی ورود مهمانان‌تان به خانه فرصت دارید تا آن ها را شگفت زده کنید و با انرژی بیشتری به گفتگوی‌تان ادامه دهید.

اگر دکوراسیون داخلی را قطار در نظر بگیریم؛ قوانین موجود برای آن ریل قطار محسوب میشود.

شما نمی‌توانید تنها یک دوم مسیر را ریل گذاری کنید و توقع داشته باشید قطار لاکچری دکوراسیونتان سالم به مقصد برسد! بالعکس حتی ممکن است یک جای گذاری نامناسب جلومبلی تمام زحمات شما را برباد دهد!

در تنظیم دکوراسیون داخلی عوامل زیادی وجود دارد مثل:

- رعایت تعادل در چینش وسایل

- دقت در ترکیب رنگ وسایل

- استفاده از الگو های چینشی که امتحان خود را پس داده اند

- مقیاس و اندازه اتاق‌تان نسبت به وسایل‌تان

و......

تعادل در دکوراسیون

تعادل متقارن: که ساده ترین و قابل استفاده ترین تعادل موجود است، که اکثر افراد از آن استفاده میکنند. به این صورت که یک خط محور در وسط اتاق در نظر بگیرید و مبلمانتان را بصورت متقارن روبروی هم بچینید.

بیشتر بخوانید : طراحی دکوراسیون اتاق کودک

همچنین ممکن خط محور اتاقتان به پنچره یا قفسه های کتاب و حتی پنجره برخورد کند. در این حالت باید دقت کنید ببینید در برخورد خط محور کدام یک از وسایل های اتاق با آن ست می‌شود. مثلا اگر خط محور اتاقتان قفسه های کتاب باشد ممکن است با شومینه یا کابینت هایتان متناسب باشد. اینجا برای ایجاد استفاده از الگوی متقارن میتوانید صندلی های راحتی یا سفارشی در اطراف قفسه های کتاب قرار دهید.

تعادل در دکوراسیون داخلی

الگوی تعادل در دکوراسیون داخلی

تعادل نامتقارن: اگر جز آن دسته از افراد هستید که به دنبال هیجان، انرژی می باشید این الگو برای شماست!

البته در این الگو تنها هیجان و انرژی شما دخیل نیست، ممکن معماری اتاق‌‌تان به گونه ای باشد که مجبور باشید از این الگو استفاده کنید مثلا قرار گرفتن پنجره ها در خارج از مرکز، یا حتی تابش نور خورشید!

عکس چهارم

الگو های چینشی  

ریاضیات و اشکال هندسی در دکوراسیون هم دستی دارد و به کمک ما می‌آید.

اگر سقف خانه‌تان کوتاه است یا در طبقه همکف زندگی میکنید استفاده از نوار های عمودی پهن می تواند سقف شما را بلندتر جلوه دهد.

همچنین اگر متراژ خانه‌تان کوچیک می باشد استفاده از نوار های افقی وسیع می تواند فضا را بزرگ تر جلوه دهد. البته دقت داشته باشید در فضای های کوچیک از الگو های سنگین و شلوغ زیاد استفاده نکنید.

بیشتر بخوانید: طراحی مدرن داخلی

الگو های چینشی

ترکیب رنگ

از این عامل مهم غافل نشید!

اگر استفاده درست از این عامل جادویی را بدانید هر کاری میتوانید بکنید، حتی اگر نیاز داشتید می توانید از تاثیرات این رنگ خانه‌تان را هم بفروشید پس همچنان به خواندن این مقاله ادامه دهید.

اگر متراژ منزلتان کوچک است نگران نباشید لازم نیست به سراغ خانه های بزرگ بروید! از رنگ های کم رنگ استفاده کنید تا نور منعکس شود و فضای اتاق‌تان بزرگ دیده شود. همچنین دقت داشته باشید از رنگ های زیاد و مختلف در فضاهای کوچیک استفاده نکنید تا دچار سردرگمی و پیچیدگی نشوید.

همچنین اگر نیاز دارید قسمتی ازاتاق‌تان کوچک دیده شود تا فضا برای گفتگو دوستانه آماده شود؛ از رنگ های تیره استفاده کنید تا با جذب نور فضا را کوچک جلوه دهند.

ممکن است مدیر شرکتی باشید که میخواهید اتاق جلسات‌تان لوکس و لاکچری باشد یا هتلی دارید که میخواهید برای مهمانان خارجی خود سنگ تمام بگذارید،  یا خانمی هستید که زیبایی خانه‌تان بسیار حساسید از مبل هایتان غافل نشوید و از رنگ های ملایم و پارچه های درخشان برای مبلمانتان استفاده کنید و از تاثیر آن شگفت زده شوید.

بیشتر بخوانید: انواع طرح پارچه در دکوراسیون منازل

میخواهید خانه‌تان را بفروشید و مشتری پیدا نمی‌شود؟ مشکلی نیست از رنگ های سبز، خاکستری و سفید برای مبلمان یا پرده استفاده کنید تا علاوه بر هارمونی جذاب، سیل خریداران به منزلتان را ببینید.

بیشتر بخوانید: ترکیب رنگ ها در دکوراسیون منازل

رنگ در دکوراسیون

قانون مهم 10-30-60

زمانی که شما رنگ غالبتان را انتخاب کردید یا همان رنگی که دوست دارید در دکوراسیونتان بیشتر استفاده شود، یک طیف متشکل از سه رنگ بوجود آورید: رنگ غالب، رنگ ثانویه و رنگ قوی

میزان استفاده رنگ غالب در فضایتان 60 درصد، رنگ ثانویه 30 درصد و رنگ قوی 10 درصد

نحوه پی بردن به رنگ ثانویه و قوی

برای پی بردن به دو رنگ دیگر این قانون، کمی روشن تر از رنگ غالب، رنگ ثانویه تعریف می‌شود و کمی روشن تر از رنگ ثانویه رنگ قوی مشخص می‌شود.

از کدام رنگ کجا استفاده کنیم؟

بهتر است از رنگ غالب که مطابق با سلیقه خودتان است و 60 درصد فضا را پوشش می‌دهد برای دیوارهایتان و کف اتاق استفاده کنید یا اگر فضای اتاق‌تان کوچک است فرش و مبلمان را به رنگ غالب در بیاورید.

بیشتر بخوانید: ترکیب رنگ در دکوراسیون منازل

از رنگ ثانویه که 30 درصد فضا را به خود اختصاص میدهد هم میتوانید برای صندلی ها، پرده ها و یا تنها یک طرف دیوار استفاده کنید. ( ترجیحا دیوار سمت تلویزیون )

رنگ قوی و آخرین طیف از قانون 60-30-10 که 10 درصد فضا را پوشش میدهد و نسبت به دو رنگ قبلی از کنتراست بیشتری برخورد است. میتوانید برای کوسن های مبل، بالش های تخت و یا حتی دستک های پرده از رنگ آن استفاده کنید.

قانون رنگ در دکوراسیون

قانون 10-30-60

امیداوریم از خواندنن این مقاله لذت کافی را برده باشید و به اطلاعات‌تان افزوده شده باشد.

جهت خواندن بیشتر در رابطه با دکوراسیون کلیک کنید.

نظرات خود را برایمان به اشتراک بگذارید.

گالری ونوس نمایندگی رسمی پارچه مبلی های ترک در ایران

دکوراسیونتان زیبا باشد!

نظرات کاربران

نظر بدهید