بارگیری...
5 نکته مهم که قبل از خرید مبل باید حتما در نظر داشته باشید

5 نکته مهم که قبل از خرید مبل باید حتما در نظر داشته باشید

خرید مبل یکی از مهمترین سرمایه گذاری هایی است که برای خانه خود می کنید. در اتاق نشیمن همیشه اثاثیه ای برای استراحت، مطالعه، تناول غذا و نوشیدنی، دورهمی های دوستانه و خانوادگی، تماشای تلویزیون و حتی خواب وجود دارد. بنابراین مهم است که برای این قسمت از خانه طوری سرمایه گذاری کنید که تا سالها به خوبی ماندگار باشد. خرید مبل همان چیزی است که باید به آن بسیار اهمیت دهید.

حتما قبل از خرید مبل جدید، این 5 نکته مهم را از اندازه گیری گرفته تا انتخاب شکل مناسب مبل در نظر بگیرید. این کار به شما کمک می کند، از خرید خود پشیمان نشده و پول خود را صرف مبلمانی کنید که با خانه، اتاق و علاقه شما تناسب دارد. قطعا انتخاب یک مبل راحت، با اندازه مناسب و از پارچه ای باکیفیت، ماندگارتر، ارزشمندتر خواهد بود.

مبل خوب یکی از همان مواردی است که اوقات شما را در تنهایی و یا کنار خانواده خوش می کند چون بر روی کیفیت استراحت شما تأثیر مستقیم دارد. پس از این 5 نکته غافل نشوید:

خرید مبل

5 نکته مهم قبل از خرید مبل ایده آل با کیفیت

 1- با نشستن روی مبل، امتحانش کنید.

یک مبل به طور میانگین حداقل 60 سانتی متر عمق دارد. اگر پاهایی بلند داشته باشید، این مبل فضای کافی برای مانور به شما می دهد. اگر پاهایی کوتاه تر داشته باشید، به شما اجازه می دهد آنها را زیر آن بچسبانید. چون عمق جای نشیمن مبلها با هم تفاوت دارند، حتما انواع مدل هایی که در فروشگاه می بیند، امتحان کنید تا مطمئن شوید پشتی آن راحت است و به خوبی در مبل جای می گیرید.

ارتفاع بیشتر مبل ها بین 45 تا 50 سانتیمتر است. هیچ استانداردی در رابطه با این ارتفاع وجود ندارد. بنابراین قبل از خرید مبل، این مسأله را در مورد تمام اعضای خانواده که قد و اندازه متفاوتی دارند، در نظر داشته باشید.

این که چطور و با چه کیفیتی می خواهید در این مبل استراحت کنید هم اهمیت دارد. به عنوان مثال اگر دو نفر هستید و می خواهید در حالت نشسته پاهای خود را بالا بگذارید، مبل باید عمق کافی و مناسب برای جا دادن هر دو نفر شما داشته باشد. اگر فضای مناسب برای قرار دادن یک صندلی دارید، یک مبل راحتی یا صندلی تاشو را انتخاب کنید.

در صورتی که می خواهید روی مبل راحتی دراز بکشید، از اندازه و درازای آن به نسبت قد خودتان اطمینان یابید. افرادی که قد بلندی دارند، بیشتر دوست دارند مبل راحتی پشتی بلندتری داشته باشد تا از فضای اضافه تری بهره مند شوند.

2- به نوع چارچوب در زمان خرید مبل دقت کنید.

 

 • تا می توانید روی کیفیت چارچوب مبل هزینه کنید؛ چون سال های زیادی را روی آن استراحت خواهید کرد.
 • یک چارچوب چوبی انتخاب بهتری است. در مورد چارچوب های فلزی و یا نوپانی بسیار دقت کنید.
 • برگه گارانتی را قبل از خرید مبل و تحویل نهایی بگیرید – سازندگانی را انتخاب کنید که مبل هایی با گارانتی حداقل 15 ساله ارائه می دهند.

 دقت به کیفیت چارچوب مبلمان در زمان خرید

3 -کوسن ها را چک کنید

به یاد داشته باشید توجه به داخل مبل همچون توجه به آنچه خارج از آن قرار می گیرد، اهمیت دارد. منظور ما همان تشک ها و کوسن های روی مبل است. الیاف به کار رفته در تشک ها و کوسن ها بسیار مهم هستند.

در مورد پشتی مبل، کوسن هایی که داخلشان، پر به کار رفته، بیشترین میزان راحتی را دارند. اما باید مرتب آن ها را خارج کرده و تمیز کنید. اگر با فوم و الیاف پر شده باشد، به مرور زمان حجم آن می خوابد. اما راه حل درست در زمان خرید مبل چیست؟

پیشنهاد ما این است که ترکیبی از فوم و پر در کوسن ها استفاده شده باشد؛ چون پر راحتی آن را تأمین می کند و فوم شکل خوبی به کوسن می دهد. اگر کوسن های پشتی با پر، پُر شده باشند و در کوسن های نشیمن از فوم استفاده کرده باشند، کاربری بهتری خواهند داشت.

بررسی کوسن های مبل

4- در زمان خرید مبل به پارچه آن توجه کنید.

چه به دنبال رنگ و الگوی برجسته یا رنگ و طرح خنثی باشید، انتخاب پارچه مبل تأثیر زیادی در ظاهر اتاق دارد. بنابراین باید در خرید پارچه مبل دقت کنید تا طرح متناسب با خانه و علاقه شخصی شما باشد.

با توجه به فضای خانه این نکات را در مورد پارچه مبل در نظر داشته باشید:

 • اگر مبل را نزدیک پنجره می گذارید، نور خورشید رنگ طبیعی پارچه مبل را از بین برده و محو می کند. پس بهتر است پارچه ای را انتخاب کنید، که از الیاف مصنوعی ساخته شده است.
 • اگر خانواده ای پرجمعیت دارید و یا سگ و گربه نگهداری می کنید، پارچه مبل شما باید از جنسی باشد که به راحتی تمیز شود و یا قابل شستشو باشد .

انتخاب پارچه مبلی

اندازه گیریها را قبل از خرید مبل انجام دهید

هیچ چیز بدتر از خرید مبلمانی که در خانه شما جای نمی گیرد، نیست. پس حتما قبل از هر اقدامی، اندازه گیری های لازم را انجام دهید:

 • اندازه خانه و فضایی که می خواهید مبل را در آن قرار دهید، در نظر داشته باشید و یا حتی با متر اندازه بگیرید.
 • از فروشنده ابعاد مبل را سؤال کنید و یا خود اندازه آن را بگیرید.
 • توجه به عرض مبل یعنی قسمت پشتی مبل و عمق آن اهمیت دارد. اگر خانه یا اتاق شما کوچک است، حتما به عمق مبل توجه کنید. چون عمق مبل کوچک به نسبت مبل های بزرگتر به ندرت تغییر می کند.
 • اگر اتاقی که مبل را می گذارید، دارای رادیاتور و یا سقف کوتاه است، به ارتفاع مبل و اتاق دقت کنید.
 • برای اطمینان از این که مبل شما در فضای اتاق و خانه جای می گیرد، شکل مبل مناسب خود را از روزنامه بریده و آن را روی زمین اتاق قرار دهید. این کار به شما کمک می کند تا به آسانی فضای کافی اطراف آن را برای قفسه ها، رادیاتورها و سایر وسایل مبلمان در نظر داشته باشید. حتی می توانید فضایی برای باز کردن درب کمد و کابینت و یا پنجره ها به وجود آورید.
 • در انتها، ابعاد هر درب و راه پله را بررسی کنید تا بدانید در هنگام تحویل مبل، به راحتی از آنها عبور می کنند یا نه.

اندازه گیری قبل از خرید مبلمان

 

توصیه های تکمیلی:

حتما در خانه و فروشگاه مبل، زمان بسیاری بگذارید و تمام این توصیه های تکمیلی را به دقت اجرا کنید:

1- به راحتی مدتی را در پوزیشن های مختلف روی مبل بنشینید و یا حتی دراز بکشید.

2- خرید مبلمانی با چارچوب چوبی را در اولویت قرار دهید.

3- در مورد مدت گارانتی یا ضمانت و این که چه شرایطی دارد، قبل از نهایی کردن خریدتان سؤال کنید.

4- از فروشنده بخواهید داخل کوسن ها و تشک ها را به شما نشان دهد تا از جنس به کار رفته در آن اطمینان یابید.

5- اگر پارچه مبل را با توجه به نکاتی که در بالا گفته ام مناسب ندیدید، در مورد شرایط خانه خود به فروشنده توضیح دهید تا پارچه دیگری معرفی کند. سفارش شما با پارچه انتخابی تحویل داده می شود.

6- اندازه گیری های انجام شده در خانه را طبق آنچه در بالا اشاره شد، در فروشگاه همراه داشته باشید.

و در نهایت اگر مبلمان منزل شما قدیمی یا فرسوده شده قبل از اینکه مبلمان جدید بخرید بررسی کنید که آیا امکان تعمیر مبلمان شما وجود دارد یا خیر و در صورت تعمیر هزینه تعمیر مبلمان شما چقدر است ؟

اگر این نکات مهم را قبل از خرید مبل در نظر بگیرید، به شما اطمینان می دهم انتخابی عالی خواهید داشت.

نظرات کاربران

نظر بدهید