بارگیری...
مبلمان آوانگارد چیست؟ سبک دکوراسیون متفاوت با چاشنی آوانگارد

مبلمان آوانگارد چیست؟ سبک دکوراسیون متفاوت با چاشنی آوانگارد

اکثریت افراد با کلیشه ها مشکلی ندارند. سبک از پیش تعیین شده زندگی و رفتار و دکوراسیون و... در چهارچوبی خاص که تفاوت زیادی در آن به چشم نمی خورد. اما گاهی می توان این چهارچوب خسته کننده و کسالت بار را شکست. هیچ اتفاق خاصی رخ نمی دهد. در این مقاله از سایت ونوس با شما هستیم تا هیجان و سرزندگی تفاوت را حس کنید و یک آوانگارد شوید.

کلیشه ای! اگر از این کلمه فراری هستید با ما همراه باشید.

آوانگارد چیست؟

گرچه آوانگارد به عنوان یک سبک معرفی شده اما در واقع یک جنبش فکری است که جرقه های شروع آن در نیمه های قرن بیستم در کشور فرانسه زده شد. آوانگارد ( avante-garde) یک لغت فرانسوی به معنای پیشرو است که در زمان جنگ به گروه سربازان پیشتاز اطلاق می شده است. این جنبش فکری ابتدا در هنر و معماری و بعد در دکوراسیون داخلی و ... خود را نشان داده است. آوانگارد در واقع نوعی ساختار شکنی است، پس ممکن است چیزی که امسال آوانگارد محسوب می شود چند سال بعد آوانگارد به حساب نیاید. پس یکی از فاکتور های اساسی آوانگارد بودن یک استایل، ساختار شکنی در اکنون است.

با توجه به شرایط زندگی در جامعه امروز که چهارچوب های از  پیش تعیین شده همه جا هستند، ساختار شکنی و هیجان در سبک زندگی و وسائل منزل می تواند به شدت جذاب باشد، چرا که در چیدمان آونگارد دست شما بسیار باز است و می توانید هر گوشه و زاویه را با هر شکل و رنگ و ابزاری گسترش دهید.

سبک آوانگارد

  • جایگاه رنگ ها در دکوراسیون سبک آوانگارد

شاید اولین تفاوت عمده در طراحی آوانگارد چه در طراحی داخلی، چه در انتخاب مبلمان و ... تفاوت رنگ هاست.

طیف رنگی خاص، مفهوم ست بودن، تضاد نداشتن... این عبارات همیشگی را کنار گذاشته و برای یک بار همه چیز را در مورد رنگها به چالش بکشید.

رنگ های متفاوت و روشن برای دیوارها، تفاوت رنگ مبلمان،  قاب ها و تابلو ها و...

فراموش نکنید، استفاده از رنگ های متضاد مانند سیاه و سفید و استفاده از رنگ های روشن تر.

ترکیب رنگهای سیاه و سفید و تضاد زیبای بین این دو رنگ جذابیت خاصی به فضای شما خواهد داد.

رنگ های روشن تر همیشه زیبا هستند و هیچ وقت خراب و کهنه به چشم نمی آیند. انتخاب طرح و چیدمان و بقیه لوازم مورد نیاز به خلاقیت و هنر شما بستگی دارد. ترکیب های زیبا و جذاب همیشه با طیف رنگی خاص پدید نمی آید.

تاثیر رنگ ها در سبک آوانگارد

  • تاثیر نور در طراحی آوانگارد

یکی از مهم ترین شاخص ها در این سبک طراحی استفاده از نور طبیعی و پنجره های بزرگ است. گاهی نیاز نیست حتما تمام وسایل را با رنگ های مختلف و جزییات ریز و درشت اجرا کنید تا آوانگارد باشید. یک حرکت بزرگ مثل یک پنجره سرتاسری هم برای آوانگارد شدن کافی است.

تاثیر نور در سبک آوانگارد

  • اشکال هندسی، نه اضافه و نه کم

برای طراحی به سبک آوانگارد باید از جزییات غیرضروری پرهیز کنید. اشکال هندسی و خطوط مشخص و منظم از نکات اولیه و مهم انتخاب لوازم برای این طراحی است. مبلمان فلزی یا چوبی، سایز بزرگ و با اشکال هندسی خاص نمونه این انتخاب است. نیازی به مبلمان با منبت کاری های فراوان و طرح های آن چنانی ندارید. سادگی، خاص بودن و زیبایی ملاک اصلی انتخاب است.

اشکال هندسی، نه اضافه و نه کم

  • اهمیت جزییات در طراحی آوانگارد

یکی از مهمترین نکات در طراحی آوانگارد جزییات هستند.  با انتخاب رنگ و طرح و ویژگی جزییات، تاثیرگذاری طراحی خود را بالا ببرید. این جزییات می تواند نقش و نگار یک تابلوی سه بعدی، رنگ یک گلدان، متریال استفاده شده برای طراحی دیوارها و حتی یک میز ساده باشد.

  • الگوهای مختلف در کنار هم

الگوها و پترن ها می توانند نقش عمده ای در طراحی خلاقانه و ساختارشکنانه ایفا کنند. لازم نیست حتما از یک الگوی خاص پیروی کنید. آوانگارد بودن یعنی پایبند نبودن به اصول، پس شجاعانه انتخاب کنید و الگوها را باهم ترکیب کنید.

  • انتخاب مبلمان خاص و تاثیر نهایی آن در سبک آوانگارد

قبلتر گفتیم که نیازی نیست برای طراحی آوانگارد همه چیز را تغییر دهید. فقط کافی است یک حرکت بزرگ، چالش برانگیز و خلاقانه انجام دهید.

انتخاب مبلمان خاص و متفاوت می تواند سبک کلی طراحی داخلی منزل شما را کاملا تغییر دهد. سایز بزرگ، با انحناهای عجیب و غریب و رنگ های خاص و روشن تر یک انتخاب عالی و خلاقانه است.

برای خاص بودن مبلمان حتما نباید از طرح خاصی استفاده کرد. یک مبلمان اسپرت ساده با انتخاب پارچه در طرح و رنگ مناسب هم یک مبلمان آوانگارد است.

انتخاب مبلمان خاص و تاثیر نهایی آن در سبک آوانگارد

پارچه مبلی مناسب برای مبلمانی آوانگارد

در این بخش به شما کمک می کنیم تا پارچه مبلی مناسب مبلمان خود را با توجه به ویژگی های سبک آوانگارد انتخاب کنید.

در سبک طراحی آوانگارد نور نقش بسیار مهمی دارد، پس پارچه ای را انتخاب کنید که در نور زیاد که بخش زیادی از آن ممکن است نور طبیعی باشد جلوه زیبایی داشته باشد، علاوه بر این در زمان کوتاه دچار فرسایش و کهنگی نشود.

شاید در این مورد انتخاب پارچه های مبلی مخمل ترک با طرح های هندسی انتخاب مناسبی باشد.

نکته بعدی که در انتخاب پارچه باید مدنظر داشته باشید طرح پارچه است. پارچه های ساده  در رنگ های خاص همیشه قابل انتخاب هستند اما چالش ترکیب طرح ها و رنگ های مختلف را از دست ندهید. طرح های جدید و خاص بافت پارچه های مختلف می تواند ساختارشکنی در جزییات باشد.

طیف رنگی پارچه ها هم با توجه به نکاتی که در مورد طراحی آوانگارد بیان کردیم نقش موثری دارد. ممکن است طرح یک پارچه بسیار جذاب باشد اما رنگ مناسب دکوراسیون شما موجود نباشد.

پارچه های کتان، پلی استر، چرم و جیر می توانند انتخاب های خوبی برای طراحی خلاقانه و خاص باشند. طیف رنگی خاص و جذابیت بافت این پارچه ها در فضاهای با نور زیاد جلوه خاصی به فضای شما خواهد داد. برای تهیه کردن این پارچه ها نگران نباشید. ما در گالری ونوس بهترین و جدیدترین طرح های پارچه ها با رنگ های خاص و متنوع را فراهم کردیم تا شما بتوانید هر آنچه را که برای طراحی های زیبا و خاص خود نیاز دارید تهیه کنید.

 

نظرات کاربران

نظر بدهید