!-- Najva Push Notification -->
بارگیری...
روش نگهداری انواع مبل باغی

روش نگهداری انواع مبل باغی

ناگفته های نگهداری انواع مبل باغی | ترفندهای زیبایی و تمیزی مبلمان| گالری ونوس

ساده ترین روش های نگهداری انواع مبل باغی | ترفندهای زیبایی و تمیزی مبلمان | گالری ونوس

مبلمان باغی

نگهداری مبل باغی اصلی ترین چالش کسانی است که در ویلا، خانه یا باغ خود از انواع مبلمان ویلایی استفاده می کنند. این وسایل به دلیل این که در معرض عوامل جوی هستند، نیاز به توجه بیشتری نسبت به مبلهای داخل خانه دارند. خاک و کثیفی ممکن است مزاحمت کوچکی باشد. اما شن و ماسه می تواند به کیفیت مبل باغی که در فضای باغ استفاده می کنید، آسیب بزند. تمیز نگه داشتن مبلمان باغی، عمر آن را بیشتر می کند. خوشبختانه، ترفندهای بسیاری برای نگهداری و تمیز کردن این وسایل وجود دارد. این ترفندها زیبایی آن را تا سالها حفظ می کند. در این مطلب از گالری ونوس، تکنیک های آسانی را برای نگهداری مبل باغی می آموزید:

  • اصول اولیه نگهداری مبلمان باغی
  • نگهداری انواع مبل باغی، از چوبی و فلزی تا پلاستیکی
  • نکات تمیز کردن و نگهداری تشک مبل باغی
  • توصیه آخر

اصول اولیه نگهداری مبل باغی

ابتدا باید فنونی را خارج از این موضوع که مبل باغی شما از چه جنسی هست، بدانید. توصیه اصلی ما این است که بدون در نظر گرفتن جنس مبلمان، روی پوششی برای آن سرمایه گذاری کنید. نور خورشید، آب و خاک همگی منجر به رنگ و رو رفتگی مبلمان و دیگر خسارت ها می شود. در حالی که به راحتی می توان با یک روکش ضد آب از آن جلوگیری کرد.

حتی بعد از حفاظت از مبل باغی در مقابل عوامل مذکور، توصیه می کنم سالانه 4 یا 5 بار، در واقع در ابتدای هر فصل و دو بار در تابستان آن را تمیز کنید. اگر این کار برایتان سخت است،  نگران نباشید. تمیز کردن مبلمان باغی از آن چیزی که به نظر می رسد، راحتتر است.

یک فرمول ساده و آسان برای تمیز کردن و نگهداری هر نوع مبل باغی وجود دارد:

1- با یک پارچه کمی مرطوب یا خشک آن را تمیز کنید تا خاک و کثیفی از آن پاک شود.

2- با محصولات تمیز کننده مناسب وسایل ، سطح آن را محکمتر و با دقتی بیشتر تمیز کنید.

3- قبل از این که روی آن ها بنشینید و یا آن را بپوشانید، اجازه دهید کاملا خشک شوند.

رعایت این اصول آسان ممکن است واضح به نظر برسد. اما اگر قبل از این که خیلی خوب مبل باغی را تمیز کنید، گرد و غبار را از آن پاک نکنید، مجبورید دو  برابر برای تمیز کردنش زحمت بکشید.

و حالا در مورد نگهداری انواع مبل باغی از جنس های مختلف، در هر بخش زیر نکات مربوط به آن را رعایت کنید. با این اصول در نگهداری این مبلمان با ارزش و زیبا تخصص می یابید و هرگز نگران این نیستید که مهمان شما مجددا روی مبل باغی که رنگ آن رفته و کثیف به نظر می رسد، می نشیند.

روش آسان نگهداری مبل باغی چوبی

مبلمان باغی

مبل چوبی یکی از چالش برانگیزترین انواع مبل باغی به شمار می رود. با وجود بافت زیبای آن، حیف است که آن را با یک سطل آب تمیز کرد. تمیزکننده های زیادی هستند که نگهداری مبل باغی چوبی را آسان می کنند. بعد از گردگیری ان با یک دستمال مرطوب، با یک تمیزکننده ملایم چوب را تمیز کنید. صابون های با پایه روغن، برای این کار بسیار مناسب هستند چون عاری از مواد شیمیایی مضر هستند و استفاده از آنها آسان است.

سطح مبلمان را کم کم پاک کنید؛ طوری که مطمئن شوید تمام قسمت های آن تمیز شده است. چوب بافتی باز و خشن دارد و نیازمند این است که برای تمیزی و نگهداری خصوصا در قسمت دسته مبل، از کمی چربی استفاده کنیم. یک مسواک می تواند حتی کثیفی هایی که به چشم نمی بینید، پاک کند. اما این مورد برای کسانی که معمولا گاه به گاه از مبل باغی استفاده می کنند، لازم نیست.

اگر مبلمان در فصول سرد و مرطوب، کپک می زند، قبل از این که لکه دار شود، اجازه دهید خشک شود. سپس با یک برس خشک رویش را بسایید تا کپک ها بریزد. بعد از پاک شدن کپک، چک کنید مشکل دیگری نداشته باشد. سپس مجددا بگذارید به طور کامل خشک شود و بعدا آن را خوب تمیز کنید.

در زمان اوج استفاده از مبل باغی چوبی مثل فصل تابستان و بهار، هفته ای یک بار با دستمال مرطوب آن را گردگیری کنید. با این کار از خاک و کثیفی که ظاهر آن را خراب می کند، جلوگیری می کنید. اگر می خواهید به مبلمان باغی قدیمی خود زندگی دوباره ببخشید، آن را سنباده بکشید و رنگ کنید. این کار حتی برای کسانی که تم رنگی دکوراسیون خانه را روشن تر و یا تیره تر کرده اند، گزینه خوبی است.

روش نگهداری مبل باغی فلزی

مبلمان باغی

بزرگترین مشکلی که برای مبل باغی فلزی ممکن است پیش بیاید، زنگ زدگی است. این زنگ زدگی به مرور زمان مشکلات دیگری برای مبلمان ایجاد می کند. از جمله این که موجب می شود، مبل دچار شکستگی شود. خوشبختانه، جلوگیری از زنگ زدگی کار آسانی است. روکش ضد آب از آن در مقابل باران و رطوبت فصل ها محافظت می کند. فقط دقت کنید، این روکش ها به اندازه کافی بلند باشند که پایه مبل و صندلی را بپوشاند.

حتی اگر مبل باغی فلزی دچار زنگ زدگی شد، تصور نکنید که دیگر نمی توانید از آن استفاده کنید. اگر سریع متوجه زنگ زدگی آن شوید، راه های زیادی برای از بین بردن آن وجود دارد. خیلی راحت، به وسیله یک برس محلول آب و سرکه را روی لکه های نارنجی بکشید. یا اینکه با یک پاک کننده فلزات یا سیم ظرفشویی زنگار را از آن بزدایید. مثل همیشه، اول با یک دستمال مرطوب گرد آن را بگیرید. اما دقت کنید روی قسمت های زنگ زده دستمال نکشید.

بعد از این تمیزکاری اولیه و پاک کردن زنگار، با یک پارچه نرم کثیفی آن را پاک کنید. ترکیب مایع ظرفشویی با آب هم سطوح فلزی را به خوبی تمیز می کند. اگر مبل باغی فلزی شما رنگ دارد، با رنگ علاوه بر جاهایی که زنگ زدگی داشته، کوچکترین قسمت ها را هم رنگ کنید. اگر از برند خاصی این مبلمان را گرفتید و در این مورد راهنما دارد، رعایت توصیه های کارخانه را در نظر داشته باشید.

روش نگهداری مبل پلاستیکی

مبلمان باغی

تعمیر و نگهداری مبل باغی پلاستیکی بی دردسرترین مبلمانی است که در هر فصل و دمایی ماندگار است. تمیز کردن این مبلمان خیلی ساده و آسان است: بعد از گردگیری اولیه، با یک تمیزکننده ملایم که عاری از کلر، سفیدکننده و یا ذرات ساینده باشد، آن را بیشتر پاک کنید. بهتر است ابتدا برچسب های روی هر مبل پلاستیکی را بخوانید و بعد این مواد پاک کننده را به آن بزنید. مواد اسیدی باعث خراب شدن و آسیب قطعات پلاستیکی می شوند.

مواد تمیز کننده را قبل از استفاده روی پلاستیک با آب رقیق کنید. حتی می توانید از اسپری WD-40 با یک پارچه نرم روی آن بزنید تا ظاهر مبل ویلایی پلاستیکی جدید و نو به نظر برسد. هم چنین، لایه ای از واکس اتومبیل مبل باغی را از تاثیر عوامل جوی محافظت می کند.

نکات تمیز کردن و نگهداری تشک مبل باغی

مبلمان باغی

تشک مبلمانی که در حیاط خانه استفاده می کنید هم نیازمند تمیز کردن هستند. برای این کار لازم است دستورالعمل کارخانه پارچه مبلی را چک کنید. اما غیر از این ها راه های دیگری هم برای تمیزی و نگهداری تشک مبل باغی هم وجود دارد:

1-  اگر روکش یا پارچه مبلمان باغی شما از الیاف نخی است و قابل جدا شدن است، آن را باز کنید و در ماشین لباسشویی بیاندازید. البته باید قبل از آن مطمئن شوید طبق راهنمای تولیدکننده پارچه مبلی، می توان آن را در ماشین لباسشویی انداخت یا نه.

2- اگر  پارچه تشک از الیاف مصنوعی و ضد آب است، با یک پارچه نمناک، خاک و کثیفی را از روی آن پاک کنید. سپس برای تمیزی بیشتر از ترکیب مایع ظرفشویی یا صابون که با آب رقیق شده استفاده کنید تا آسیبی به پارچه نرسد.

3- اگر مبلمان باغی با تشک هایش بیرون در باران و رطوبت قرار گرفت و کپک زد، نگران نباشید. بعد از گرفتن گرد و خاک روی تشک، کپک را با یک برس خشک از روی پارچه مبلی پاک کنید. سپس با توجه به جنس پارچه آن را بشویید.

بیشتر بخوانید : راهنمای خرید پارچه مبلی و پارچه رومبلی 

توصیه آخر

برای نگهداری مبل باغی نیازی به نگرانی نیست. فقط کافی است با نکات تمیز کردن انواع مبل ویلایی و تشک آن که در بالا اشاره شد، رعایت کنید. یک برنامه فصلی برای تمیزکاری مبلمان ویلایی را در تمام طول سال تمیز و زیبا نگه می دارد. حتی اگر در تمیزکاری تبحر ندارید، راه آسان آن است که در ماه های گرم سال، آنها را با روشهای بالا پاک کنید و در آفتاب خشک کنید.

پایان خوش این تمیزکاری ها آنجاست که در یک بعد از ظهر زیبا، همراه با یک نوشیدنی دلچسب، روی مبلمان باغی حیاط به استراحت بپردازید.

 

 

نظرات کاربران

نظر بدهید