بارگیری...
انواع طرح پارچه در طراحی دکوراسیون منزل

انواع طرح پارچه در طراحی دکوراسیون منزل

انواع طرح پارچه در طراحی دکوراسیون منزل

استفاده از طرح های  گوناگون در یک دکوراسیون، شیوه پرطرفداری است. در میان سبک‌ های دکوراسیون از جمله سبک سوئدی، کاربرد پارچه‌ های راه‌ راه و چهارخانه با مایه رنگ‌ های ملایم و آرام و اغلب از خانواده رنگ‌ های خنثی در کنار هم به‌ وفور دیده می‌ شود؛ اما در سبک‌ های بسیاری از تنوع نقوش پارچه و منسوجات گوناگون بهره می‌ برند. مهم‌ ترین نکته این است که مجموعه پارچه‌ ها بتوانند ترکیب خوب و جذابی بیافرینند.

هر نقش باید کامل‌ کننده الگوی نقشینه در دیگر اجزای دکوراسیون باشد؛ به همین سبب اندازه نقوش اهمیت بسیاری دارد و باید به آن توجه کرد. این، قدم اول یا سرآغاز ماجراست. اگر یکی از نقوش موردعلاقه شما اندازه درشتی دارد، دیگری باید ریزنقش‌ تر و حتی شلوغ‌ تر باشد، ولی نه در حد آزار بصری! بازی با اندازه نقوش به فضایتان تحرک بصری زیبایی می‌ بخشد. 

 قدم اول : انتخاب

در قدم اول، نوع نقش و رنگ موردعلاقه‌ تان را انتخاب کنید؛ مثلا نقش گل و رنگ آبی و البته در چه اندازه‌ ای؟ حالا باید به دنبال پارچه‌ هایی باشیم که هم گل‌ دار باشند و هم رنگ آبی در طرح رنگ آن وجود داشته باشد. مهم‌ ترین بخش از وسایل یا مبلمان دکوراسیون را با همین پارچه تهیه کنید. اندازه نقش‌ ها می‌ تواند متنوع باشد.

 انتخاب پارچه در دکوراسیون داخلی

قدم دوم: شباهت نقش

قدم دوم، گزینش الگوی نقشینه نزدیک و شبیه به پارچه اصلی و رنگی در همان مایه است؛ مثلا گل‌ های درشت‌ تر یا ریزتر و در مایه رنگ سورمه‌ ای. اثاثیه کوچک‌ تر را با این پارچه در نظر بگیرید. برای ایجاد زیبایی بصری بیش تر می‌ توانید با رنگ آبی‌ ای که دوست دارید، یکی از دیوارهای فضا را رنگ‌ آمیزی یا کاغذ دیواری کنید. اگر هم از کمی هیجان بیشتر لذت می‌ برید با رنگی متضاد یا مکمل رنگ غالب پارچه، دیوار را تزئین نمایید. یک نکته مهم اینجا خودنمایی می‌ کند و آن این است که باید به اندازه نقش‌ های پارچه از هر نوع که باشند، توجه کنید؛ زیرا اگر نقش‌ ها خیلی کوچک یا در مورد پارچه‌ های راه‌ راه یا چهارخانه، خیلی باریک باشند رنگ‌ ها از فاصله نه‌ چندان زیاد در هم ادغام‌ شده به نظر می‌ رسند؛ مثلا اگر رنگ نقوش از دو رنگ آبی و قرمز باشد جلوه ترکیبی این دو رنگ؛ یعنی به صورت مجازی، بنفش به نظر خواهد رسید.

اندازه نقوش، نکته بعدی است. نقوش گل‌دار بزرگ در کنار پارچه‌ای با نقش درشت دیگری مانند نقش برگ‌های بزرگ، چشمان را دچار گیجی و سردرگمی خواهد کرد. برای دوری از چنین مشکلی باید یکی از این دو نقش را در اندازه کوچک‌تری انتخاب کرد تا هماهنگی بصری حفظ شود.

 دکوراسیون منزل

قدم سوم: نقوش متفاوت

می‌ توان نقوش گل‌ دار را با پارچه‌ هایی راه‌ راه یا چهارخانه نیز یکجا داشت. اگر پارچه شما گل‌ های درشت دارد، برای تعدیل فضای بصری از نقش‌ های گفته‌ شده بهره ببرید، ولی به هم‌رنگی گل‌ها با رنگ راه‌راه یا چهارخانه‌ها هم توجه داشته باشید تا وحدت رنگی، تعادل بصری را به همراه بیاورد.

 انتخاب پارچه پرده

قدم چهارم: شاید پارچه‌ ای از جنسی دیگر!

ترکیب پارچه‌ ها از جنسیت‌ های مختلف، گاه گریزناپذیر است. کمی پارچه مرغوب‌ تر برای بخش‌ های کوچک‌ تری مانند رویه یک مبل، پشتی یا کوسن‌ های روی کاناپه انتخاب هوشمندانه و به‌ صرفه‌ ای است. در این صورت از وحدت رنگی و نوع نقش نزدیک به نقش اصلی غافل نشوید. اگر خواهان تمایز بیش تری هستید از نقش متفاوت و  با رنگی متضاد یا مکمل رنگ اصلی استفاده کنید؛ برای نمونه، اگر پارچه اصلی فضا گل‌ دار و به رنگ آبی است از رنگ گرمی مانند قرمز- نارنجی یا زرد- نارنجی و در طرح راه‌ راه یا چهارخانه ریز یا متوسط از طرح خالدار یا شکل هندسی دیگری استفاده کنید. فقط توجه داشته باشید که هر چه انتخاب می‌کنید در بخش‌ های کوچک دیگری از قبیل پوشش آباژور یا ظروف یا درنهایت در اثر هنری تزئینی‌ تان نیز دیده شود.

 انتخاب پارچه مبل

گرافیک همیشه در صحنه!

فضاهای مدرن برای بسیاری از ما جذابیت، سادگی و درنتیجه ویژگی دلخواهی دارد که با کم‌ هزینه بودن آن نیز تکمیل می‌ شود. در چنین فضایی، پارچه‌ هایی با نقش گرافیکی و هندسی زینت‌ بخش دکوراسیون می‌ شود. این نوع از نقش‌ ها، هم تنوع خوبی دارند، هم در کنار نقوشی از نوع دیگر، بازی زیبایی با چشمان ما خواهند داشت. نقوش گرافیکی بر روی کف‌ پوش‌ ها یا فرش‌ های مدرن نیز زیاد به کار می‌ روند. در ترکیب آن ها با پارچه‌ ها یا منسوجات گل‌ دار به اصول و شیوه‌ های گفته‌ شده و آنچه در پی می‌ آید دقت داشته باشید.

  پارچه پردهراهنمای خرید

روش‌ها: کجا و چگونه؟!

اگر برای روکش صندلی، مبل و یا کاناپه از پارچه گل‌ دار یا هر نقش خاص و چشمگیری استفاده کنید آن را به نقطه کانونی فضا تبدیل کرده‌ اید. هرچه نقش پارچه درشت‌ تر یا شی‌ء استفاده‌ شده، عنصر مهم‌ تری در فضا بوده باشد، نقطه کانونی شما تأکید بصری بیشتری خواهد داشت. از طرف دیگر پارچه‌ های نقش دار برای پوشش پنجره‌ ها  نیز به کار می‌ آیند. در اتاق‌ خواب‌ ها همان نقش پارچه روتختی را می‌ توان مبنای نقش و رنگ در نظر گرفت و در پرده یا تاج تخت نیز مشابه آن را به کار برد. حتی می‌ توان رابطه تصویری بین تابلوی روی دیوار با نقش پرده را نیز در نظر داشت.

 راهنمای خرید پارچه مبلی

ریزها و درشت‌ ها!

نقش‌ های بزرگ یا درشت از قبیل داماسک، فشردگی و درهم‌ آمیختگی کم تری نسبت به نقوش ریز دارد؛ درنتیجه شدت رنگ در آن ها فشار بصری کمتری به بیننده منتقل می‌ کند و دست طراح را باز می‌ گذارد تا برای منسوجات موردنیاز اتاق، تنوع انتخاب بیشتری داشته باشد. در اینجا باید به رنگ حاکم بر فضا دقت کرد تا هماهنگی رنگی در کنار تنوع نقوش باعث خلق فضای دکوراسیونی موفقی شود.

 خرید پارچه مبلی

قدم آخر: انتخاب نهایی

باید پارچه‌ هایی را در نظر بگیرید باید به‌ صورت تکه‌ هایی نه‌ چندان کوچک باشند تا بتوان برداشت درستی از الگوی نقشینه‌ ای آن ها داشت. آن ها را بر روی زمین و در کنار هم بچینید و از بالا به مجموعه‌ شان نگاه کنید. این کار را هم در نور طبیعی روز و هم در نور چراغ‌ های اتاق در شب انجام دهید. اگر پارچه‌ ای با مجموعه هم‌ خوانی نداشت، آن را حذف نمایید. اهمیت درجه اول با رنگ و نقش موردعلاقه‌ تان است. برای ایجاد لذت بصری از رنگ مکمل یا متضاد استفاده کنید؛ اما در حد چاشنی، فضا و نقش آن را شبیه یکی از انواع نقوش پارچه‌ هایی که انتخاب کرده‌ اید در نظر بگیرید. اندازه متوسط نقش در پارچه اصلی، اولویت اول است. نقوش بزرگ‌ تر یا کوچک‌ تر باید در سطوح درجه دو و سه به کار روند. اگر نقش بزرگ، جزء انتخاب شماست فقط یک نوع را برگزینید و دور دیگر نقوش بزرگ را خط بکشید!

منبع : مجله منزل

نظرات کاربران

نظر بدهید