بارگیری...
طراحی منزل با دکوراسیون سنتی ایرانی

طراحی منزل با دکوراسیون سنتی ایرانی

طراحی منزل با دکوراسیون سنتی ایرانی

دکوراسیون سنتی

ایجاد هماهنگی و هارمونی بین المان های طراحی از مهمترین مباحث طراحی دکوراسیون می باشد . داشتن سبک طراحی , شناخت اصول بکار گیری رنگ ها باعث ایجاد هارمونی و هماهنگی بین عناصر می گردد . طراحی اصیل ایرانی شامل رنگ های بسیار جذاب با گل ها و نقوش گیاهی و استفاده از لوازم سنتی در طراحی  می شود .

طراحی دکوراسیون

مجموعه رنگ قرمز ,  قرمز - نارنجی

یک قرمز غنی و شدید که از سنگ لعل گرفته شده و به عنوان رنگی گرانبها و قیمتی یاد می شود. این رنگ ها بیش تر برای کامل کردن ترکیب رنگی فضا و عمق بخشیدن به آن مورد استفاده هستند و می توان به عنوان یک تم سنتی و با وسایل و مبلمان های قدیمی از آن استفاده نمود. یک انتخاب جذاب برای دکوراسیون خانه ایرانی می‌ تواند پرده‌ های مدرن و زیبا با والان ها با حاشیه‌ هایی از قرمز تیره یا ترکیب قرمز و طلایی باشد.

دکوراسیون ایرانی

دکوراسیون سنتی ایرانی

مجموعه فیروزه‌ ای (رنگ‌ های بین طیف سبز و آبی )

نام مجموعه‌ ای از رنگ‌ های بین طیف سبز و آبی است، مشابه سنگ فیروزه ای است. در حقیقت سبز و آبی که با هم ترکیب بشوند فیروزه‌ ای را می سازند که با رنگ های تیره و روشن به خوبی هماهنگ می شود. آبی فیروزه ای نماد معماری ایرانی است و شما می توانید از آن در اتاق خواب و یا مبلمان نشیمن استفاده نمایید.

طراحی دکوراسیون داخلی

مجموعه آذرگون  (قرمز و زرد )

ترکیب آشنای قرمز و زرد خالص ترین و روشن ترین زردها و قرمزها است. زرد و قرمز هر دو رنگ هایی تند و شارپ هستند برای همین وقتی آن ها را کنار هم استفاده می کنید باید از شدت رنگ آن ها کاسته شود. ما به شما پیشنهاد می کنیم رنگ های روشن تر و ملایم تر را انتخاب کنید. کاغذ دیواری شیدبان با یک الگوی گرافیکی قرمز مایل به زرد بر روی یک دیوار اتاق نهارخوری گرم و چشمگیر تکیه می کند، نشیمنی آذرگون و آرامش بخش نوعی گرما و مهمان نوازی پنهان را به انسان منتقل خواهد کرد.

طراحی دکوراسیون ایرانی

مجموعه طلاگون (طیف‌ های رنگی سرد و گرم )

رنگ طلایی دارای طیف‌ های رنگی سرد و گرم است. سایه‌ های طلایی گرم شامل رنگ مایه‌ های مسی، کاراملی و رنگ‌ های طلایی سرد شبیه به پوست لیموعمانی که رنگی بسیار سنگین و پرجلوه است. در روزهایی که استفاده از رنگ طلایی برای دکوراسیون بسیار فراگیر شده، رنگ طلایی با همه ابهتش، زمانی زیبا به نظر می‌ رسد که ظرافتش هم درنظر گرفته شود. اگر تناسب را رعایت نکنید حضور همین رنگ جذاب، فضا را بسیار آزاردهنده خواهد کرد. رنگ طلایی در سبک کلاسیک شناخته‌ شده‌ تر بوده و در واقع در هر جایی استفاده شود فضا را لوکس خواهد کرد.

دکوراسیون طلایی

مجموعه کهربایی یا عنبری

هر رنگی که درخشندگی کهربا را داشته باشد یا در سنگ عنبر یا کهربا دیده شود. کهربایی رنگ گرمی است و به رنگی بین رنگ‌ های نارنجی و زرد گفته می‌ شود. کهربا، شامل رنگ های خاکی نارنجی، آجری، رنگ پریده هلو و سایر رنگ های بینابین است. این رنگ قوی و با وقار در دکوراسیون داخلی را می توانید با رنگ سفید برای اتاف نشیمن یا غذاخوری خود به کار ببرید.

دکوراسیون منزل

مجموعه نیلگون  (رنگ نیلی )

رنگ آبی در این مجموعه، از آن رنگ هایی است که اسمش هم آرامش می آورد. استفاده از رنگ نیلی بعنوان رنگ جذاب و ناگهانی در دکوراسیون خانه بهترین انتخاب خواهد بود. پرده، کوسن، روبالشی، روتختی، تابلو و مبلمان راحتی اولین عناصری هستند که برای آوردن ترکیب رنگ نیلی به دکوراسیون داخلی مورد توجه قرار می گیرند.

نکات دکوراسیون داخلی

مجموعه لاجوردی (آبی ایرانی )

نوعی آبی پررنگ است که از ترکیب کبالت و اکسیدهای آلومینیوم به دست می آید. به میزان بسیار کم رنگدانه بنفش در خود دارد اما اصولا گفته می شود لاجوردی به طور خالص آبی است و هیچ ترکیب دیگری در خود ندارد. این رنگ نیز همچون کبالت خاصیت درخشندگی داشته و تصور می شود شیشه ای است و برق می زند. همه می دانند که استفاده از رنگ آبی لاجوردی در دکوراسیون داخلی منزل، به خانه جلوه ای کلاسیک می بخشد و ترکیب های رنگی آن با طلایی لوکس بودن فضا را افزایش می دهد.

گالری پارچه ونوس

مجموعه رنگ مس (سبز مایل به آبی )

رنگ مس به نوعی رنگ سبز مایل به آبی گفته شده که در اثر پوسیدگی فلز مس روی آن ظاهر می شود. این سبز رنگی بسیار خاص و چشمگیر در دکوراسیون محسوب می شده و می توانید به شکلی عالی از آن بهره بگیرید. ترکیب رنگی مناسب با آن رنگ مسی است و در فضاهایی مانند اتاق نشیمن، اتاق خواب و آشپزخانه کاربرد خوبی دارد. یکی از ترفندهای به کاری گیری رنگ زنگاری در جزییاتی مانند سینک دستشویی است.

آموزش دکوراسیون

مجموعه گلگون (نوعی رنگ قرمز )

نوعی رنگ قرمز است که برای اتاق نشیمن بسیار مناسب است. اگر این رنگ را به همراه رنگ های ملایم گرم و یا طرح هایی مثل طرح چوب به کار ببرید، فضایی سنتی ایجاد می شود و اگر آن را در کنار رنگ های خنک و ملایم استفاده کنید فضایی مدرن خلق می کند. این رنگ پس زمینه جذابی برای کلکسیون ها و آثار هنری ایجاد می‌ کند بنابراین رنگ مناسبی برای گالری دیواری که قرار است ایجاد کنید خواهد بود.

دکوراسیون زرد طلایی

مجموعه زرین فام (زرد طلایی )

منظور از زرین فام در این مجموعه زرد طلایی است. که در هر اتاقی قابل استفاده است : از اتاق کار و خواب گرفته تا نشیمن و آشپزخانه و به علت ویژگی هایی که دارد در دکوراسیون های با طراوت و گرم مورد استفاده قرار می گیرد. در واقع رنگ زرد را می توان یکی از معدود رنگ هایی دانست که در اثر تغییر میزان و زاویه نور دارای نمایش متفاوتی است. ترکیب زرد و بنفش همیشه از ترکیب رنگ های پرطرفدار بوده است.

دکوراسیون میناکاری

مجموعه مینا

رنگ های این مجموعه، رنگ های جذاب و زیبای هنر میناکاری هستند که اصولا به رنگ های آتشین یا نسوز موسومند. رنگ آبی از جمله ای رنگ ها است که تمامی انواع آن هم برای فضای داخلی خانه و هم فضای بیرونی آن مناسب به نظر می رسد. علاوه بر موارد گفته شده، ترکیب منحصر به فرد آبی و سبز به خوبی می تواند فضای شما را دگرگون کند. به طور مثال برای انتخاب ترکیب آبی و سبز راه های زیادی دارید، یکی از آن ها می تواند ترکیب مبلمان آبی به همراه کوسن های سبز باشد و یا حتی مبلمان سبز و فرش آبی، به خوبی می توانید از ترکیب این دو رنگ برای هر قسمت از فضای داخلی خود استفاده کنید.

دکوراسیون رنگ سرخ

مجموعه نارگون

رنگ سرخ این مجموعه می تواند انرژی موجود در اتاق را افزایش دهد و با توجه به قوی بودن این رنگ می توان در طیف های مختلف از آن استفاده کرد. اگر این رنگ را در کنار رنگ های خنثی به کار ببرید، باشکوه و دلپذیر دیده شده و در ترکیب با رنگ فیروزه ای طرحی زیبا و با تاثیرگذار به وجود می آورد. این رنگ همچنین در کنار رنگ های گرم دیگر مانند زرد و نارنجی نیز ترکیب خوبی بوجود می آورد و برای فضاهای عمومی مانند نشیمن، پذیرایی و غذاخوری مناسب است.

دکوراسیون رنگ آبی

مجموعه آبگون (رنگ آبی )

اگر بخواهیم یکی از بهترین و پرکاربردترین رنگ ها در دکوراسیون داخلی خانه را نام ببریم قطعا رنگ آبی یکی از بهترین ها است که زیبایی خاصی به خانه می بخشد. این رنگ ها برای دیوارها هم می تواند مناسب باشد اما برای ایجاد سادگی بیش از اندازه بهتر است با رنگ های گرم تر ترکیب شود.

دکوراسیون اصیل ایرانی

مجموعه نقش گون

بعضی از مدل ها، نقوش و طرح های مدرن اصولا برای مدت زمان و دوره کوتاهی مورد توجه عمومی مردم قرار می گیرند و پس از گذشت زمانی مشخص، کنار گذاشته شده و به اصطلاح از مد می افتند. اما اگر از نقوش و طرح های سنتی به درستی در آن ها استفاده کنیم، ارتباط بیش تری با مخاطب برقرار کرده و در نتیجه هیچ گاه تکراری نمی شوند. مجموعه نقش گون را می توانیم در این دسته جای دهیم.

 المان ها ی سنتی ایرانی  در دکوراسیون خانه

ترکیب مدرنیته و سنت در طراحی

دکوراسیون مدرن

برخلاف نظر عموم هیچ الزامی در کار نیست که دکوراسیون خانه‌ی شما تماماً سنتی و یا تماماً مدرن باشد. گاهی می‌توان با ترکیبِ این دو روش دیزاینی زیبا و چشم‌نواز به وجود آورد. تنها با کمی دقت و ظرافت در طراحی می‌توانید درآن‌واحد یک سرای ایرانی و یک آپارتمان شیک و مدرن را یکجا داشته باشید!

المان دکوراسیون

باید توجه داشت که اگر این کار باعجله و بی‌دقت انجام شود چیزی برجای نمی‌گذارد بجز شلختگی و بی‌نظمی. برای موفق شدن در این امر کافی است تنها یکی از این دو روش را انتخاب کنید: اول این است که شما قسمتی از منزل را به سبک سنتی ایرانی و قسمت دیگر را به شکل مدرن بیارایید. قرار دادن یک تخت سنتی و یک فرش ایرانی در یک اتاق، به انضمام یک سماور قدیمی و چند عدد کالای دکوری دست‌ساز ایرانی زیبا می‌تواند یک بخش سنتی جالب‌توجه ایجاد نماید. و شما می‌توانید در سایر بخش‌های خانه دکور مدرن و مبل‌های چرم خود را داشته باشید!

طرح دکوراسیون

روش دوم ترکیبی موزون از این دو نوع دکوراسیون خانه است! می‌توان برای این کار از یک ست مبلمان مدرن با پایه‌ی چوبی، در کنار پنجره‌های مشبک و تعدادی زیورآلات معرق‌کاری شده استفاده نمود! در این روش به‌هیچ‌عنوان سعی بر تساوی بخش سنتی ایرانی و مدرن نیست، بلکه باید اجازه دهید یک بخش ‌بر بخش دیگر برتری داشته باشد. این‌گونه می‌توانید دکوراسیونی بسیار چشم‌نواز و خلاقانه ایجاد نمایید.

دکوراسیون منزل

هنرهای کهن ایرانی در دکوراسیون خانه

ایرانیان همواره به هنر و هنرمندی شهره‌ی آفاق بوده‌اند. ازجمله زیباترین و اصیل‌ترین انواع هنر ایرانی می‌توان به کاشی‌کاری، منبت‌کاری، شیشه‌سازی، معرق‌کاری و... اشاره نمود. همان‌طور که در ساختمان‌های کهنِ بناشده به سبک سنتی ایرانی می‌بینیم این هنرها کاربردی اساسی در صنعت معماری داشته است. از پنجره‌های مشبک گرفته تا کاشی‌کاری‌های سقف و طاق... برخلاف چیزی که ما فکر می‌کنیم این هنرها مختص مساجد و کاخ‌ها و ... نبوده و در منازل عادی مردم نیز به‌وفور استفاده می‌شده است.

گالری ونوس مشهد

استفاده از شیشه‌های رنگی در ساختمان‌سازی می‌تواند اولین راه ورود سنت به مدرنیته باشد. پنجره‌های مشبک رنگی می‌تواند با تغییر نور سفید به یک رنگین‌کمان زیبا، حال و هوای منزل را به‌طور کامل عوض کرده و آن را به سبک سنتی ایرانی نزدیک‌تر سازد. استفاده از پنجره‌های مشبک با شیشه‌های رنگی در اتاق پذیرایی و یا آشپزخانه، می‌تواند ایده‌ای جالب و خلاقانه باشد.

دکوراسیون سنتی

هم‌چنین امروزه در همه‌ی کشورهای دنیا استفاده از آجر، سفال و هنر کاشی‌کاری به‌عنوان یک تزیین ناب و خاص برای منزل، به‌وفور به چشم می‌خورد. این هنر می‌تواند هم در نمای داخلی و هم در نمای خارجی منزل بکار رفته و تأثیر بسزایی در ایرانی سازیِ دکوراسیون خانه داشته باشد. مثلا آجر و یا کاشی کردن یک دیوار به سبک سنتی، و قرار دادن یک تخت چوبی با چند کوسن با طرح سنتی بر رویش و یک فرش ایرانی در مقابل آن!

دکوراسیون سنتی اصیل

فرش، پارچه، و هنر دوخت ایرانی

شاید اصلی‌ترین رکن دکوراسیون خانه‌ی ایرانی استفاده از فرش ایرانی باشد. فرش ایرانی با دارا بودن رنگ‌ها و نقوش خاص و منحصربه‌فرد دنیایی از طرح و زیبایی را به خانه‌ی شما هدیه می‌کند. به علت گوناگونی و تنوع رنگ‌ها و طرح‌های فرش ایرانی، قابلیت انتخاب یک فرش مناسب برای هماهنگ کردن آن با سایر اجزای خانه به‌راحتی فراهم می‌شود.

دکوراسیون خانه

هم‌چنین در دکوراسیون خانه به سبک سنتی ایرانی استفاده از هرگونه محصول و پارچه‌ی دست‌بافت به‌عنوان رومیزی، پادری، کوسن، پشتی، تابلو فرش‌های دیواری و... به‌شدت رونق داشته است. امروزه شما به‌راحتی می‌توانید کوسن‌هایی با طرح ایرانی سنتی، و هم‌چنین پارچه‌هایی نظیر ترمه و... تهیه‌کرده و به منزل خود حال و هوایی سنتی ببخشید . هم‌چنین پرده‌هایی به سبک سنتی ایرانی و هماهنگ کردن آن با یک فرش ایرانی مناسب، می‌تواند منزل شما را به یک کاخ شرقی بدل سازد!

دکور سنتی

طراحی اصیل ایرانی

مبلمانی به سبک سنتی

از قدیم‌الایام استفاده از چوب، و بخصوص انواع چوب‌های کنده‌کاری‌شده و طرح دار در مبلمان ایرانی رونق فراوان داشته است. ترکیب چوب و پارچه از دیرباز از ترکیب‌های موردعلاقه در دکوراسیون سنتی ایرانی بوده است. در غالب موارد با نگاه کردن به عکس‌های تاریخی ایرانی تخت‌ها، صندلی‌ها، میزها و کمدهایی را می‌بینیم که دارای پایه‌های برجسته و تمثال‌های چوبی هستند.

اصیل ایرانی

هم‌چنین استفاده از شبکه‌های چوبی در ساخت انواع و اقسام وسایل بسیار پر سابقه است. امروزه مبلمان جدید با سبک سنتی ایرانی غالباً دارای طرح‌های شبکه‌ای و با روکش شیشه‌ای بوده و بسیار موردپسند دیزاینرهای مدرن می‌باشد.

هم‌چنین در خانه‌های سنتی ایرانی استفاده از نقاشی و مینیاتور بر روی لوازم و اثاثیه‌ی منزل بسیار به چشم می‌خورده است. امروزه تعداد زیادی از تولیدکنندگان با الهام گرفتن از سبک سنتی ایرانی به تولید مبلمانی دارای نقاشی‌های قدیمی می‌پردازند. این نوع مبلمان به منزل شما حالتی اشرافی و شاهانه می‌بخشد اما لازم به ذکر است که مبلمان دارای نقاشی به علت پرکار بودن و شلوغ نشان دادن محیط، تنها برای منازل بزرگ با فضای زیاد مناسب‌ است.

چیدمان منزل

استفاده از نمادهای سنتی ایرانی در سرویس بهداشتی

شاید باورش کمی سخت باشد اما بهتر است بدانید که امروزه تقریباً می‌توانید تمام لوازم سرویس بهداشتی با طرح‌های سنتی ایرانی را به‌راحتی در بسیاری از فروشگاه‌ها بیابید! و شاید موضوع جالب‌تر این باشد که این ایده در ایران آغاز نشده بلکه پدیدآورنده‌ی این ایده یک طراح دکور اروپایی بوده است!

چیدمان سنتی ایرانی

بکار بردن سبک سنتی شرقی در کشورهای اروپایی تنها برای افراد بسیار متمول مقدور بوده است و این طرح‌ها از گران‌ترین و دست‌نیافتنی‌ترین دکورها محسوب می‌شده‌اند. استفاده از طرح‌های ایرانی اصیل مانند طرح ترمه، اسلیمی و... بر روی سینک‌های دست‌شویی شاید در ابتدا ایده‌ی جالبی به نظر نیاید اما مطمئن باشید پس از هماهنگ کردن آن با یک ست آینه‌ی سنتی ایرانی و یک قالیچه‌ی ایرانی در ورودی سرویس بهداشتی، فضایی دل‌نشین به وجود می‌آید که به‌سختی حاضرید از آن دل بکنید!

چیدمان داخلی

یک پیشنهاد خوش‌رنگ برای تزیینات

اگر تابه‌حال به انواع و اقسام هنرهای ایرانی دقت کرده باشید باید متوجه شده باشید که رنگ خاصی کم‌وبیش در تمامی آن‌ها به چشم می‌خورد، و آن رنگی نیست به‌جز "فیروزه‌ای". رنگ فیروزه‌ای در ابتدا به دلیل وفور هنر فیروزه کاری در ایران رونق گرفت. پس از استفاده‌ی فیروزه بر روی ظروف و جواهرات و حتی دوخته شدن آن بر پارچه‌ها و لباس‌ها، این رنگ به‌نوعی نماینده‌ی سنت ایرانی شد.

طراحی چیدمان منزل

همان‌طور که در گذشته رنگ فیروزه‌ای نقش مهمی در تزیین منازل و دکوراسیون خانه داشته است، امروزه نیز می‌توان از این رنگ در گوشه و کنار منزل استفاده کرده تا به سبک سنتی ایرانی نزدیک و نزدیک‌تر شویم.

میلاد فراشد

بد نیست بدانیم که استفاده از اجسام دکوری و تزیینی کوچک  از قبیل گلدان، شمعدان، ظرف و ظروف و... می‌تواند نقش مهمی در زیبایی دکوراسیون خانه داشته باشد. با استفاده از تزییناتی به رنگ فیروزه‌ای و ترکیبِ آن با یک فرش ایرانی دارای همین رنگ، سبک سنتی ایرانی را در حد اعلای آن در دکوراسیون خانه کرد.

میلاد دیزاین