بارگیری...
چگونه یک کاغذ دیواری مناسب انتخاب کنیم ؟

چگونه یک کاغذ دیواری مناسب انتخاب کنیم ؟

راهنمای انتخاب کاغذ دیواری

راهنمای انتخاب کاغذ دیواری

قبل از اینکه به بازار جهت خرید کاغذ دیواری بروید ، موارد زیر را بررسی نمایید تا بدون سردرگمی در طرح های متنوع موجود ، بتوانید مناسب ترین انتخاب را داشته باشید.

میزان روشنایی فضا

کاغذهای دیواری می‌توانند بر روشنایی فضا اثر بگذارند؛ به‌عکس، میزان روشنایی و تعداد پنجره‌های اتاق نیز بر رنگ کاغذدیواری مؤثر است. برای مثال طرح‌های تیره‌تر و شلوغ‌تر باعث تاریک‌تر شدن اتاق می‌شود (مخصوصاً اتاق‌های کوچک). از طرف دیگر استفاده از کاغذهای دیواری براق و روشن می‌تواند اتاق‌های با روشنایی کم را روشن‌تر نماید.

طرح‌ها و رنگ‌هایی از انواع کاغذدیواری که در آلبوم‌ها و مجله‌ها می‌بینید با جلوه واقعی آن در فضای موردنظر  شما با شرایط مختلف نور و روشنایی تفاوت دارد. این نکته بسیار مهم است که طرح انتخابی‌تان در فضای واقعی با شرایط نوری مختلف در صبح و ظهر و شب چگونه جلوه می‌کند. پس شاید لازم باشد نمونه‌هایی از طرح‌های انتخابی خود را به خانه بیاورید و در شرایط مختلف نوری بررسی‌شان کنید.

 عناصر دیگر فضا

مشاهده و بررسی کاغذدیواری انتخابی در فضای موردنظر و در ترکیب با عناصر دیگر اتاق مثل مبلمان و وسایل، فرش، کف‌پوش، رنگ سقف و … نکته بسیار مهمی است. چراکه عناصر دیگری که در هم‌نشینی با کاغذدیواری موردنظرتان قرار می‌گیرند بر جلوه آن بسیار مؤثرند.

لازم به ذکر است که کاغذ دیواری تنها مختص دیوار نیست و می توان آن را روی صفحاتی چون در، پله و سطوح دیگر نیز نصب کرد . در مطلب نصب کاغذ دیواری روی صفحات مجزا – فیلم کوتاه آموزشی می توانید مراحل نصب کاغذ دیواری روی صفحاتی غیر از دیوار را مشاهده نمایید.

 کاربری فضا

اولین نکته در انتخاب کاغذدیواری ، کاربری آن فضا است. مثلاً برای اتاق‌خواب که نیاز به آرامش وجود دارد بهتر است از طرح‌ها و رنگ‌های ساده‌تر و ملایم‌تر استفاده کرد که ایجاد آرامش نمایند؛ از طرفی برای فضاهایی با فعالیت‌های بیشتر و پرانرژی‌تر مثل آشپزخانه ، پذیرایی و … می‌توان طرح‌ها و رنگ‌های شاخص‌تر را انتخاب نمود.

در ضمن ، کاربری فضا ، جنس کاغذدیواری مناسب و میزان دوام آن را تعیین می‌کند. مثلاً برای اتاق یک نوجوان پرانرژی و بازی گوش ، لازم است جنس بادوام‌تری از کاغذدیواری انتخاب کرد، از طرفی برای اتاق مهمان شاید جنس کاغذدیواری و مقاومت آن کمتر مورد توجه باشد. در مورد فضاهایی که دارای رطوبت و آلودگی هستند مثل سرویس‌های بهداشتی و آشپزخانه ، توجه به دوام کاغذدیواری و مقاومت آن در برابر تردد افراد، آلودگی و گردوخاک و رطوبت اهمیت پیدا می‌کند، ضمناً باید به نحوه نگهداری آن و قابلیت شست‌وشو بودنش توجه کرد.

 مقیاس فضا

ابعاد فضای موردنظر و ویژگی‌های دیواری که قرار است با کاغذدیواری پوشیده شود مثل ارتفاع و عرض آن، بازشوهایش و … ، بر طرح و نقش و رنگ کاغذدیواری اثر دارد.

مثلاً توصیه می‌شود اگر دیواری پر از بازشو مدنظر است ، بهتر است از طرح‌های شلوغ‌تر و ریزنقش‌تر استفاده کرد. در فضاهایی با ارتفاع سقف بلند می‌توان از طرح‌هایی با خطوط عمودی استفاده نمود.

 طرح و نقش روی کاغذدیواری

کاغذهای دیواری معمولاً دارای طرح‌های خاصی هستند که تکرار می‌شوند و با کنار هم قرار گرفتن، طرح کلی‌تری را ارائه می‌دهند. به این نقش‌های تکرارشونده، ابعادشان و دفعات تکرارشان و نحوه جایگیری آن‌ها بر روی دیوار موردنظر توجه کنید . مثلاً گاهی ممکن است دیوار کم‌عرضی مثل دیوار حمام داشته باشید، طرح انتخابی‌تان دارای نقش‌های بزرگی باشد که بر روی دیوار کم‌عرض موردنظرتان تنها دو بار تکرار شود؛ توصیه می‌شود طرح‌ها حداقل ۴ بار تکرار شوند؛ یعنی در این مثال نقش‌های انتخاب‌شده بزرگ هستند و بهتر است طرحی با نقش‌های کوچک‌تر انتخاب کرد.

 می‌خواهید چقدر شاخص باشد

می‌توان به دو صورت از کاغذهای دیواری استفاده کرد، اول استفاده از طرح‌های شاخص با نقش‌های بزرگ و یا شلوغ و رنگ‌های تیره‌تر برای ایجاد تأکید و نقطه کانونی در فضا، که معمولاً این نوع طرح‌ها را بهتر است در مساحت کمتری از دیوار اجرا نمود.

دوم استفاده از رنگ‌ها و طرح‌های روشن‌تر و ساده‌تر با اثرگذاری کمتر. این نوع طرح‌ها را می‌توان بر سطوح بزرگ‌تر دیوار اجرا نمود .

 ویژگی‌های شخصیتی شما

اینکه طرز فکر شما چیست؟ شغل و حرفه‌تان چیست؟ به چه چیزهایی علاقه‌مند هستید؟ و در کل ویژگی‌های شخصیتی شما باعث می‌شود محیط زندگی‌تان را متناسب با آن شکل دهید. انسان‌ها دوست دارند در محیط زندگی‌شان عناصر هویت‌بخش وجود داشته باشد، بدین معنا که محیط را آن‌طور که می‌خواهند تغییر می‌دهند تا عناصری متعلق به خودشان در آن وجود داشته باشد ، یا اینکه سبک دکوراسیون اتاقشان را طوری انتخاب می‌کنند که نشانگر طرز فکرشان و علایقشان باشد.

می‌خواهید چه حسی را در فضا ایجاد کنید؟ می‌خواهید چه روایتی را بیان کنید؟ می‌خواهید چه پیامی را برسانید؟ این‌ها سؤالاتی است که در انتخاب طرح کاغذدیواری به شما کمک می‌کند. برای مثال شاید شما یک هنرمند باشید و طرح‌های هنری و گرافیکی کاغذدیواری را انتخاب می‌کنید؛ شاید به طبیعت علاقه‌مند باشید، می‌روید به سراغ طرح‌هایی از طبیعت. خوشبختانه کاغذهای دیواری در طرح‌های متنوعی در بازار موجود است و به‌راحتی می‌توانید طرحی متناسب با علایق و شخصیتتان انتخاب نمایید.

 قبل از استفاده از طرح انتخابی ، آن را امتحان کنید

لازم است قبل از خرید کاغذدیواری موردنظرتان، مطمئن شوید که برای فضای خانه شما مناسب است. برای این کار دو پیشنهاد برایتان داریم:

o          اول آنکه نمونه‌هایی از طرح‌های منتخب خود را از فروشگاه خریداری کنید ، به خانه بیاورید و در فضای موردنظر قرار دهید و یکی دو روز با آن‌ها زندگی کنید، ببینید در ساعات مختلف شبانه‌روز چه جلوه‌ای دارند، بررسی نمایید که آیا با سایر لوازم و مبلمان اتاق(به لحاظ طرح و رنگ) تناسب داشته باشند.

o          دوم آنکه می‌توانید از فضای موردنظر عکس بگیرید و با استفاده از نرم‌افزارهای ویرایش تصویر طرح‌های موردنظر خود را در فضا مشاهده کنید و مناسب‌ترین طرح را انتخاب نمایید.

 راهنمای انتخاب رنگ و طرح کاغذ دیواری برای نشیمن خانه

یکی از راه های ایجاد تنوع در فضاهای داخلی، تغییر دادن رنگ دیوارهاست. بسیاری از افراد برای این منظور به سراغ استفاده از کاغذ دیواری می روند. انتخاب یک کاغذ دیواری مناسب می تواند جلوه ای متفاوت و حس و حالی منحصر به فرد در خانه شما ایجاد کند اما از آنجایی که کاغذ ها در طرح ها و رنگ های بسیار متنوعی عرضه می شود، انتخاب گزینه ی مناسب امری دشوار است؛ به همین دلیل شاید بهتر باشد قبل از خرید طرح، الگو و رنگ مورد نظرتان را در ذهن داشته و تنها در میان موارد مشابه به دنبال گزینه ایده آل خود باشید.

 انتخاب رنگ مناسب برای دیوار به عوامل مختلفی مانند رنگ های سایر لوازم موجود در منزل (مبل، فرش، پرده و …) و همچنین میزان نورگیری و متراژ فضای شما بستگی دارد. چرا که عناصر دیگری که در هم‌نشینی با کاغذدیواری مورد نظرتان قرار می‌گیرند بر جلوه آن بسیار مؤثرند. کاغذهای دیواری می‌توانند بر روشنایی فضا اثر بگذارند؛ به‌عکس، میزان روشنایی و تعداد پنجره‌های اتاق نیز بر رنگ کاغذ دیواری مؤثر است.

 در یکی از مطالب پیشین مجله درمورد نکاتی که هنگام خرید کاغذ دیواری باید به آن توجه شود به طور مفصل صحبت کردیم؛ در این مطلب قصد داریم بخشی از تجربیات کارشناسان سایت در زمینه ی درخواست مشاوره برای انتخاب رنگ و طرح کاغذ دیواری را با شما به اشتراک بگذاریم.

۱- کاغذدیواری متناسب با ملبمان اسپرت به رنگ روشن

 سوال : منزل ما هال بزرگی دارد  که در یک طرف آن دیوار بسیار بزرگی قرار دارد. باتوجه به مبل اسپرت رنگ روشن و دیواری نسکافه ای روشن چه طرح یا رنگی به برای کاغذ دیواری روی دیوار بزرگ مناسب است؟

 رنگ های به کار رفته در فضای منزل این دوست عزیز، نسکافه ای و کرم روشن بود که با اکثر رنگ ها همنشینی زیبایی دارند. بنابراین انتخاب رنگ مکمل تا حد زیادی به سلیقه و انتظار ایشان از دکوراسیون و حال و هوای فضا بستگی دارد. با توجه به تجربیات کارشناسان ما در مشاوره ها، رنگ هایی که در تصویر زیر ارائه شده، محبوبیت بیشتری در بین مخاطبان و برای فضای منزلشان دارد:

به این دوست عزیز پیشنهاد کردیم که اگر علاقه شان به رنگ های گرم بیشتر می باشد، رنگ گلبهی را انتخاب کنند؛ گلبهی علاوه بر ایجاد تنوع در محیط، هماهنگی کامل را نیزبا آن دارد و فضایی زیبا به وجود می آورد.

رنگ آبی در کنار نسکافه ای همنشینی ملایم و آرامش بخشی دارد و میان رنگ های گرم و سرد تعادل برقرار می کند. بنابراین اگر می خواهید رنگ های سرد را نیز به فضا اضافه کنید آبی فیروزه ای برای ایجاد فضایی شاد و آبی آسمانی یا نیلی برای ایجاد فضایی آرامش بخش مناسب می باشد.

رنگ بنفش نیز رنگی پر طرفدار است که هم برای فضاهای رسمی و هم فضاهای اسپرت مناسب است.

 از آنجا که رنگ های به کار رفته در منزل ایشان طیف روشنی دارند، در صورت بزرگ بودن منزل و نورگیری کافی استفاده از رنگی با طیف تیره در تناژ های ارائه شده، با ایجاد کنتراست، جذابیت زیادی ایجاد می کند. رنگ های دیگر مانند سبز و قرمز و یا شکلاتی تیره نیز با این فضا هماهنگ می شوند.

در پایان پیشنهاد کردیم که در هنگام خرید از طرح های شلوغ و بزرگ بپرهیزند چرا که فضا را کوچک جلوه داده و با گذشت زمان باعث ایجاد حس دلزدگی خواهند شد. با توجه به مساحت زیاد دیوار، طرح های محو و ملایم گزینه های بهتری نسبت به طرح های هندسی یا راه راه و شلوغ برای این خانه هستند.

۲- کاغذ دیواری متناسب با مبلمان زرشکی و کفپوش سفید

سوال :  مبلمان منزل من زرشکی رنگ است و کف فضا با سنگی سفید رنگ پوشیده شده است.چه کاغذدیواری ای برای این فضا مناسب است؟

در پاسخ به این سوال باید گفت گزینه های متنوعی برای کلیاتی که مطرح شده قابل  ذکر است. متاسفانه اطلاعاتی از میزان روشنایی و مساحت این خانه در دست نبود .به همین سبب سه حالت با حضور رنگ های کرم، خاکستری و رنگ های گرم را بررسی کردیم.

حالت اول: برای داشتن فضایی گرم و صمیمی تر می توان از طرح هایی مشابه تصویر شماره ۱ استفاده کرد. زمینه ی کرم و طلایی این کاغذ ها، فضایی گرم برای خانه ایجاد می کند.

 حالت دوم: برای داشتن فضایی شیک و رسمی تر، رنگی خنثی مانند خاکستری می تواند انتخاب خوبی باشد. تصویر شماره ۲، گزینه ی مناسبی برای ایجاد فضای پذیرایی رسمی است. در این حالت اضافه کردن چند کوسن سفید و خاکستری جلوه ی مناسب تری به فضا می بخشد.

حالت سوم: در حالت دیگر با استفاده از رنگ هایی مثل نارنجی و قرمز می توان فضایی شادتر را تجربه کرد، اگر کاغذ شماره ۳ را انتخاب می کنید، دقت داشته باشید که بهتر است تنها یک دیوار را با آن بپوشانید و سایر دیوار ها رنگ شیری یا کرم ملایم داشته باشند.

۳- کاغذ دیواری برای نشیمن کوچک

سوال: اتاق نشیمنی کوچک و بدون پنجره داریم . می خواهم مبل هایی به رنگ سبز یشمی را با یک فرش کوچک دومتری قرمز ست کنم. چه رنگی را برای کاغذ دیواری این فضا پیشنهاد می کنید؟

همانطور که قبلا اشاره شد کاغذهای دیواری می‌توانند بر روشنایی فضا اثر بگذارند؛ برای مثال طرح‌های تیره‌تر و شلوغ‌تر باعث تاریک‌تر شدن اتاق می‌شود (مخصوصاً اتاق‌های کوچک). از طرف دیگر استفاده از کاغذهای دیواری براق و روشن می‌تواند اتاق‌هایی با روشنایی کم را پر نورتر جلوه دهد. در منزل این دوست عزیز باتوجه به اینکه رنگ مبلمان ذکر شده بسیار تیره، نورگیری نامناسب و تضاد بین سبز تیره و قرمز تضادی شدید است، باید در انتخاب رنگ و طرح کاغذ دیواری و نورپردازی محیط توجه زیادی به خرج داده شود تا فضا کوچک و دلگیر به نظر نرسد.

برای خانه هایی که نورگیری آن ها ضعیف است، استفاده از رنگ های روشن برای پوشاندن دیوار گزینه بهتری است؛ چرا که رنگ ها به دلیل سطح یکرنگ، یکدست و براق خود نور را بهتر از کاغذ دیواری هایی که بافت دار، طرح دار و جاذب نور هستند، منعکس می کنند و در نتیجه باعث روشن تر شدن فضای داخلی می شوند. کاغذ دیواری به دلیل بافت غنی تر، جذب نور بیشتر و طرح هایی که دارد اگر به درستی مورد استفاده قرار نگیرد، می تواند در فضاهای کوچک حس خفگی ایجاد کند و فضا را کوچک تر از آنچه هست نشان دهد.

به همین دلیل نظر ما این بود که از ترکیب کاغذ دیواری و رنگ در دیوارهای مختلف نشیمن استفاده کنند تا از مزایای هر دو بهره مند شوند. بنابراین پیشنهاد کردیم اگر در نشیمن این خانه نقطه عطفی وجود دارد که می خواهند آن را بیشتر به نمایش بگذارند، از کاغذ دیواری استفاده کنند. مثلا دیوار پشت تلویزیون، بهترین جا برای جلوه گری کاغذ دیواری ها است. کاغذ دیواری ها توانایی آن را دارند که آن دیوار را تبدیل به یک قسمت خاص و شاخص در دکوراسیون داخلی منزل کند.

در مورد انتخاب رنگ کاغذ دیواری، پیشنهاد ما استفاده از کاغذ دیواری با زمینه روشن کرم، سفید، زرد بسیار روشن و طرح هایی ملایم به رنگ سبز، گلبهی، هلویی بود تا فضا روشن تر و دلبازتر به نظر بیاید. همچنین بهتر است از به کار گیری طرح های درشت پرهیز شود، چرا که فضا را کوچکتر نشان می دهد. برای دیوارهایی که با کاغذ پوشانده نمی شوند نیز بهتر است رنگ انتخابی از تونالیته رنگ زمینه ی کاغذ دیواری یا  کمی ملایم تر یا شدیدتر از آن باشد. توصیه ی ما برای دلبازتر جلوه دادن فضای خانه ی این مخاطب استفاده از تونالیته ی ملایم تر است.

اما در نهایت این حالت را هم در نظر گرفتیم که اگر تصمیم دارند کل دیوارها را با کاغذ دیواری بپوشانند(که آن را چندان پیشنهاد نمی کنیم) بهتر است یک دیوار طرحی شاخص داشته باشد و سایر دیوارها طرحی ملایم و روشن داشته باشند تا بعد از مدتی تکراری و خسته کننده نشود. کاغذ دیوار شاخص با رنگ های تیره تر و قوی تر و یا گلدار باشد تا فضا حال و هوای متفاوت تری بگیرد.( همانطور که در بالا اشاره شد این دیوار می تواند دیوار پشت تلویزیون به عنوان نقطه کانونی فضای نشیمن باشد) توصیه کردیم چون فضای نشیمن بدون بازشو است و نورگیری فضا نامناسب است، از طرح های ساده تر و با خطوط کمتر استفاده شود و یا اگر به طرح های منحنی و گلدار را علاقه دارند، طرح های ظریف با گل های کوچک را مد نظر قرار دهند تا فضای منزلشان دلبازتر و بزرگتر به نظر برسد.

۴- کاغذ دیواری متناسب با فضای کم نور با تم رنگی قهوه ای

سوال : متراژ منزل ما ۷۴ متر است، در طبقه ی اول قرار دارد و کم نور است. پذیرایی اصلا پنجره ندارد. چه رنگ و مدلی برای کاغذ دیواری انتخاب کنیم؟ پارکت کف خانه قهوه ای تیره است. بدنه مبل ها چوبی و رنگ پارچه آن ها شکلاتی است. وسایل خانه بیشتر چوبی و به رنگ قهوه ای متوسط رو به تیره هستند.

باتوجه به نورگیری ضعیف خانه و وجود رنگ های تیره در منزل این دوست محترم، به نظر می رسید بهتر باشد از کاغذ دیواری های رنگ روشن و بدون بافت و یا با طرح و بافت بسیار ریز استفاده شود. کاغذ هایی با زمینه ی شیری یا لیمویی روشن و طرح و بافت به رنگ نارنجی، آبی یا قرمز می توانند ضمن بازتر جلوه دادن فضا و روشن تر کردن آن، نشاط و تنوع را وارد فضای خانه کنند.

ضمنا می توان با قرار دادن آینه و تابلوهای با ابعاد بزرگ و منظره ای از طبیعت و با رنگ هایی روشن ، عمق فضا را افزایش داده و منظره ای زیبا وارد فضای بدون پنجره کرد.

نظرات کاربران

نظر بدهید